(Hina/EPA)
Stranka uhićene mjanmarske čelnice Aung San Suu Kyi zatražila je u utorak njezino hitno puštanje iz pritvora i osudila vojni udar, a skupina aktivista počela je kampanju građanskog neposluha, prenose agencije.
"Odmah oslobodite sve uhićtene", objavila je Nacionalna liga za demokraciju (NLD) na svojoj službeni stranici Facebooka.
Suu Kyi privedena je u glavnome gradu Naypyitawu, a uz nju uhićeni su i predsjednik stranke Win Myint te drugi članovi vlade u ponedjeljak u udaru koji je uvela vojska oi proglasila izvanredno stanje na godinu dana u Mjanmaru.
Vojska je imenovala generala Myinta Swea za obnašatelja dužnosti predsjednika, a on je predao vlast zapovjedniku oružanih snaga Minu Aungu Hlaingu koji je svoju vladu sastavio kasnije u ponedjeljak.
"Smatramo da je to mrlja na povijesti države i Tatmadawa", navodi NDL u priopćenju koristeći se lokalnim imenom za vojsku.
U sastavu nove vlade su generali "upleteni u ozbiljna kršenja ljudskih prava", objavio je Human Rights Watch (HRW).
Na čelo jednog ministarstva imenovan je general pukovnik Tun Tun Naung koji je predvodio vojnu operaciju protiv pobunjenika etničke manjine Kachin 2013., pri čemu su "počinjeni ratni zločini i teška kršenja prava civila", navodi HRW.
General Mya Tun Oo, imenovan za ministra obrane, treći po rangu član vojske, nadzirao je masovna ubojstva i masovna silovanja nad pripadnicima muslimanske manjine Rohindže 2017. godine.
Vojska je uvela policijski sat i u utorak zatvorila zračne luke.
Vojska optužuje NDL za lažiranje rezultata izbora 8. studenoga na kojima je ta stranka uvjerljivo pobijedila.
Skupina mladih aktivista okupljena u Yangon Youth Network, jedna od najvećih u Mjanmaru, objavila je u utorak da je pokrenula kampanju građanskog neposluha.
To je jedan od prvih specifičnih poteza protiv vojnog puča, piše agencija Reuters.
"Yangon Youth Network... poziva na građanski neposluh odmah sada", rekao je njihov predstavnik na Twitteru,
Napominje da su liječnici u bolnicu u Mandalayu također počeli takvu kampanju.
Vojni udar osudile su brojne zemlje i Ujedinjeni narodi, a o stanju u Mjanmaru kasnije u utorak raspravlja Vijeće sigurnosti UN-a na zatvorenoj sjednici.