(Hina/EPA)
NATO traži načine da izbjegne nehotične sukobe u istočnom Sredozemlju dok podržava njemačke diplomatske napore da umiri sukob članica NATO-a Grčke i Turske oko energetskih resursa u podmorju, rekao je čelnik Sjevernoatlantskog saveza u četvrtak.
Glavni tajnik NATO-a Jens Stoltenberg rekao je Reutersu da zapadni savez razmatra mjere izbjegavanja sukoba kako bi spriječio nehotične incidente u tom području u kojemu se nalazi veliki broj ratnih plovila, iako nije išao u detalje.
"Istražujem mogućnosti razvoja NATO mehanizama za sprječavanje incidenata i nesreća, niz mehanizama dekonflikcije", rekao je Stoltenberg u intervjuu, nakon što se sastao s ministrima obrane EU-a.
"Činjenica da se tamo nalazi puno brodova, puno vojne moći u prilično ograničenom području, već to je razlog za brigu", rekao je Stoltenberg.
NATO saveznice Turska i Grčka žestoko se razilaze u mišljenju po pitanju iskorištavanja rezervi prirodnog plina nedaleko od Cipra, a također različito gledaju na veličine svojih obalnih pojasa.
Uvukle su Europsku uniju i susjedne zemlje u prijepor, koji je ranije ovaj mjesec prerastao u manji sukob između turskih i grčkih fregata.
Turska i Grčka, kojima su se pridružile NATO saveznice Francuska i Italija, u međuvremenu su održale suparničke vježbe na istom području Sredozemlja.
"Dekonflikcija" u vojnom žargonu može značiti uspostavljanje komunikacijskih veza između suparničkih vojski na istome području, kao što je to SAD učinio s Rusijom i Sirijom.
Krajem 2015. godine NATO je počeo koristiti svoje avione s radarima blizu Sirije kako bi izbjegao nesreće, nakon što su turski borbeni avioni srušili ruski bombarder koji je zalutao u njezin zračni prostor iz Sirije.
Stoltenberg je rekao da bi žurni sastanci koje je održao njemački ministar vanjskih poslova Heiko Maas ovaj tjedan u Ateni i Ankari trebali biti podržani kako bi zemlje smanjile tenzije.
"Mislim da je važno podržati njemačke napore da se stvori platforma za dijalog, za pregovore između dviju NATO saveznica, Turske i Grčke", rekao je Stoltenberg.