(EPA)
Car Akihito (85) abdicirat će 30. travnja na svečanosti u Carskoj palači u Tokiju, nakon 30 godina vladavine
Japanski prijestolonasljednik Naruhito, stariji sin cara Akihita i carice Michiko, preuzet će Prijestolje krizantema 1. svibnja, dan nakon očeve abdikacije.
Car Akihito (85) abdicirat će 30. travnja na svečanosti u Carskoj palači u Tokiju, nakon 30 godina vladavine.
Naruhito (59) idućeg dana će na vrlo sličnoj ceremoniji preuzeti oznake carske vlasti, mač, dragulj i sveto ogledalo, i time zasjesti na tron najstarije svjetske monarhije.
"Pokušavao sam ostvariti različite kontakte s pukom kako bi mogao razumjeti što carska vlast može učiniti za njih", rekao je prijestolonasljednik na novinskoj konferenciji u veljači. Dodao je kako takve kontakte smatra "važnim stupom" svoje uloge i s njima kani nastaviti i kad postane car.
Naruhito je rođen 23. veljače 1960. godine. Prijestolonasljednik je postao kada mu je 1989. umro djed, car Hirohito, a otac preuzeo tron.
Diplomirao je povijest na sveučilištu Gakushin u Tokiju 1982., a iduće je tri godine nastavio školvanje na Oxfordu. Kasnije je ostvario doktorat iz humanističkih znanosti.
Godine 1993. o Naruhitu se pričalo diljem svijeta pošto je carska palača objavila zaruke s Masako Owadom, diplomatkinjom koja je magistrirala ekonomiju na Harvardu. Vjenčanje je održano u lipnju iste godine, a Japan je odmah počeo napeto očekivati rođenje nasljednika prijestolja pošto u carskoj obitelj dječak nije rođen tri desetljeća.
Taj je pritisak slomio princezu Masako koja je patila od poremećaja prehrane i malodušja. Rodila je kći, danas 17-godišnju princezu Aiko, ali to nije zadovoljilo tradicionaliste u zemlji u kojoj još uvijek prijestolje može naslijediti samo muškarac.
Naruhitovim stupanjem na prijestolje, nasljednik carske vlasti trebao bi postati njegov mlađi brat Akishino (53) koji ima muškog potomka, danas 12-godišnjeg Hisahita, jednog Akihitova unuka.
Car Akihito i carica Michiko približili su narodu dotad zatvorenu i izoliranu carsku obitelj, a s time su nastavili i Naruhito i njegova supruga. "Želim izvršavati svoje dužnosti kao simbol države, biti dostupan japanskom narodu i dijeliti sreću i tugu s njime", kao što su to činili car Akihito i carica Michiko, rekao je prijestolonasljednik na novinskoj konferenciji u veljači.
Naruhito je također poznat po istraživanjima zaštite voda i održao o tome nekoliko govora na konferencijama diljem svijeta. Voli tenis, trčanje i planinarenje i kažu da dobro svira violu.
Kako bi unaprijedio bilateralne odnose često je putovao. "Vjerujem kako su međunarodna suradnja važan dio naše službene dužnosti. Zato sam posjetio više od 30 zemalja i upoznao prekomorske goste, predstavnike mladih i dobitnike međunarodnih nagrada koji su došli u Japan", rekao je u veljači.
"Osjećao bih se zahvalno ako su takve prilike doprinijele prijateljstvu i dobroj volji između Japana i drugih zemalja. Cijenim što su ta iskustva pomogla u proširivanju mog pogleda na svijet i produbljivanju mojih interesa", dodao je Naruhito.
Japanski premijer Shinzo Abe nerijetko je relativizirao japanske zločine počinjene za vrijeme Drugog svjetskog rata, čime je izazvao nezadovoljstvo azijskih zemalja, posebice Kine i Južne Koreje. Naruhito misli drugačije.
"Važno je gledati ponizno na prošlost te pravilno prenositi tragična iskustva rata i znanje o tijeku povijesti", rekao je 2015. Naruhito.
Američki predsjednik Donald Trump i njegova supruga Melania posjetit će Japan idućeg mjeseca te biti prvi gosti nakon ustoličenja novog vladara.
Vlada će krajem godine pozvati goste iz 195 zemalja na službenu proslavu Naruhitova ustoličenja.