Ilustracija (Snimio Milivoj Mijošek)
IZ JUŽNE AFRIKE danas stižu pozitivne vijesti o omikron varijanti koronavirusa, javlja Bloomberg, prenosi Index.hr
Naime, udio zaraženih omikronom koji završe u bolnici je značajno manji od udjela zaraženih koji su hospitalizirani u ekvivalentnom periodu trećeg vala, u kojem je harala delta varijanta.
Konkretno, samo 1.7% potvrđenih slučajeva zaraze omikronom zaprimljeno je u bolnicu u drugom tjednu četvrtog (omikron) vala, u usporedbi s 19% hospitaliziranih u drugom tjednu trećeg, delta vala, rekao je južnoafrički ministar zdravstva Joe Phaahla na press-konferenciji. Kad se gleda udio hospitaliziranih u broju zaraženih, radi se o padu od čak 91%.
Zdravstveni dužnosnici prezentirali su dokaze da bi omikron varijanta mogla biti blaža od ranijih te da bi broj infekcija mogao biti na vrhuncu u Gautengu, najgušće naseljenoj provinciji te zemlje, javlja Bloomberg.
Ipak, broj novih slučajeva u aktualnom, četvrtom valu porastao je na više od 20.000 dnevno. U ekvivalentnom tjednu trećeg vala ta brojka je iznosila oko 4400. Radi se o dodatnim dokazima za veću zaraznost omikrona, što potvrđuju i naglo rastuće brojke iz drugih zemalja, prvenstveno Ujedinjenog Kraljevstva, navodi Bloomberg.
Južnoafrička Republika, u kojoj je omikron prvi put identificiran, posebno je važna jer ju se širom svijeta promatra kao nagovještaj onog što stiže drugim zemljama s valom omikrona.
Znanstvenici su, podsjeća Bloomberg, upozorili da bi iskustva drugih zemalja s omikronom mogla biti drugačija od onog južnoafričkog s obzirom na činjenicu da JAR u prosjeku ima vrlo mladu populaciju u usporedbi s razvijenim zemljama. Sudeći po istraživanjima antitijela u JAR-u, između 70 i 80 posto populacije moglo bi imati neku razinu zaštite od covida zbog preboljenja.
U južnoafričkim bolnicama trenutno je hospitalizirano oko 7600 ljudi s covidom. To je oko 40% od maksimalnog broja hospitaliziranih u drugom i trećem valu epidemije.
Višak smrtnosti, što je mjera broja smrti u odnosu na povijesni prosjek, trenutno je 2000 tjedno, što je oko osmine vrhunca smrtnosti u prethodnom valu.