(Hina/EPA)
Poziv američkog predsjednika Joea Bidena Vladimiru Putinu da se sastanu pozdravljen je u srijedu u Moskvi kao znak da je Washington prvi popustio u sukobu s Rusijom oko Ukrajine.
Dajući naznake da se već radi na organiziranju mogućeg sastanka u Finskoj, ruski dužnosnici govore da se Moskva konačno tretira s poštovanjem koje zaslužuje.
"To je bio vrlo važan korak naprijed... vijest na globalnoj razini", rekao je Konstantin Kosačov, čelnik vanjskopolitičkog odbora gornjeg doma ruskog parlamenta.
Biden je ponudio održavanje samita na neutralnom terenu u telefonskom razgovoru s Putinom u utorak, dok su napetosti između Rusije i Zapada bile u porastu zbog Ukrajine.
Gomilanje ruskih vojnika na granici s Ukrajinom, gdje se ukrajinske snage bore protiv proruskih separatista od 2014. godine, izazvalo je uzbunu i upozorenja NATO-a.
Biden je u razgovoru ponovio američku potporu kijevskoj prozapadnoj vladi i pozvao je Rusiju da smiri napetosti, ali je također ponudio Putinu prvi sastanak oči u oči i razgovore o "nizu pitanja s kojima su suočeni SAD i Rusija".
Glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov izjavio je u srijedu da će ponuda biti razmotrena, ali je Putin već u utorak navečer razgovarao s finskim predsjednikom Saulijem Niinistom, koji je rekao da je tema bio Bidenov telefonski poziv i "planirani sastanak dvojice predsjednika".
Finska je bila domaćin zadnjeg samita čelnika Rusije i SAD-a 2018. godine, kada se Putin sastao s tadašnjim američkim predsjednikom Donaldom Trumpom.
Reagirajući na vijest o mogućem sastanku, bivši sovjetski čelnik Mihail Gorbačov usporedio je samit sa svojim sastancima s Ronaldom Reaganom u Ženevi i Reykjaviku osamdesetih godina.
Drugi su također bili skloni nazvati to povratkom na sastanke supersila u doba hladnog rata.
"Dobra je vijest... da su čelnici dviju najvećih nuklearnih sila potvrdili svoju spremnost na suradnju", rekao je novinarima Leonid Slucki, čelnik odbora za međunarodna pitanja u donjem domu ruskog parlamenta.
"Upravo ono za čim je Putin žudio"
Mnogi su istaknuli da je taj telefonski poziv bio američka inicijativa te da izjava Bijele kuće nije uključivala kritiku stanja ljudskih prava u Rusiji ili zatvaranje kritičara Kremlja Alekseja Navaljnog.
"Biden je tražio jučerašnji telefonski razgovor, Biden je nazvao i Biden je želio razgovarati o samitu", rekao je Vladimir Solovjov, voditelj prokremaljskog talk showa u svom jutarnjem radio programu.
Referirajući se na američku izjavu, rekao je: "Dvjesto riječi! Ali gdje su one o ljudskim pravima? ....Ni riječi o LGBT+, a posebno niti jedne riječi o Navaljnom."
Čak su i protivnici Kremlja izjavili da je najava samita pobjeda za Putina.
"Samit? O čemu SAD treba razgovarati s Putinom? To je upravo ono za čim je Putin žudio, dobiti legitimitet jedan na jedan sa SAD-om", napisao je na Twitteru Garry Kasparov, ruska šahovska legenda i Putinov kritičar.
Promatrači su rekli da je dio razloga za rast napetosti oko Ukrajine bio test Kremlja za Bidena, koji je prošlog mjeseca izazvao bijes u Rusiji pristavši na opis Putina kao "ubojice".
Putin je uzvratio na tu uvredu rekavši da "svak po sebi sudi o drugome" a nakon toga je pozvao Bidena na online raspravu nekoliko dana kasnije. Biden je odgovorio da će njih dvojica razgovarati "u nekom trenutku".
Fjodor Lukjanov, glavni urednik časopisa Russia in Global Affairs, rekao je da će Kremlj sada predstaviti mogućnost održavanja sastanka kao "veliko postignuće".
"U Rusiji će mogućnost sastanka biti predstavljena kao veliko postignuće, i u određenom smislu jest, jer je ne tako davno Biden izrekao uvrede na Putinov račun, a kada je zamoljen za razgovore, rekao je da nema vremena."
Samo nekoliko sati nakon poziva, ruska državna novinska agencija TASS izvijestila je da je američki veleposlanik u Moskvi John Sullivan pozvan u Kremlj na razgovore.
"Razina napetosti koja je bila tijekom zadnja dva tjedna već je popustila nakon Bidenovog poziva", kazao je Lukjanov.
"Pokazivanje mišića oko Ukrajine vjerojatno će prestati jer u svakom slučaju tamo nikome nisu potrebni vojni sukobi."