(Hina/EPA)
Madžarski parlament je u utorak ukinuo sporno izvanredno stanje koje je uvedeno radi suzbijanja epidemije koronavirusa i koje je premijeru Viktoru Orbanu omogućilo da više od dva mjeseca vlada putem izvršnih uredaba, što je potaknulo oštre kritike iz inozemstva.
Odluku o ukidanju tog "stanja opasnosti" jednoglasno su donijela 192 nazočna zastupnika u skupštini u kojoj veliku većinu ima Orbanova nacionalna konzervativna stranka Fidesz.
Uredbom od 30. ožujka nacionalistički čelnik dobio je proširene ovlasti dok traje epidemija novog koronavirusa.
Vlada je bila na meti kritike madžarske oporbe i mnogih europskih čelnika koji su optužili Orbana da zadaje nove udarce ionako oslabljeloj demokraciji. Opasnost od zadržavanja vremenski neograničenih posebnih ovlasti izvršne vlasti ocijenjena je ozbiljnom.
Ukidanje izvanrednog stanja je "optička varka", upozoravaju madžarske nevladine organizacije za građanska prava.
Na sjednici održanoj u utorak zastupnici su prihvatili i tekst koji, tvrde te organizacije, omogućuje vladi da ubuduće može proglašavati "zdravstveno krizno stanje" i vladati donošenjem izvršnih uredaba.
Viktor Orban koji ima dugu povijest sukoba s europskim ustanovama, zaredao je u zadnjih deset godina sa spornim mjerama i redovito je na meti kritike zbog napada na oporbu, medije, sveučilište, nevladine organizacije i tražitelje azila.
Predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen rekla je da je "veoma zabrinuta" zbog posebnih mjera uvedenih u toj zemlji krajem ožujka.
Madžarska vlada je rekla da je žrtva "lova na vještice" i "lažnih informacija" ističući da će parlament preuzeti svoju uobičajenu ulogu kada prođe opasnost.
Izvanredno stanje bilo je "jedna od najboljih odluka donesenih u zadnjih deset godina", izrazio je zadovoljstvo Orban nedavno, rekavši da je zahvaljujući proširenim ovlastima vlada mogla "brzo i uspješno djelovati protiv virusa".
Premijer misli da se oni koji su tvrdili da zemlja skreće prema autoritarnoj vladavini, moraju "ispričati".
Viktor Orban je "apsolutni pobjednik" ovog spora, ocjenjuje Agoston Mraz, ravnatelj instituta Nezopont, bliskog vladi. "U Madžarskoj je velika većina stanovništva zadovoljna načinom kako je vlada upravljala krizom a što se tiče inozemstva, dobila je bitku s kritikama".
Madžarska, gdje je karantena trajala nekoliko tjedana, razmjerno je dobro prošla u epidemiji, s ukupno 565 umrlih i nešto više od 4.000 zaraženih.