(Hina/EPA)
Britanska vlada obećala je u četvrtak da će pomoći obiteljima žrtava nemira u Sjevernoj Irskoj da doznaju "istinu" o svojim nestalima u krvavim sukobima koji su potresali tu britansku pokrajinu 30 godina.
Dan nakon što se britanski premijer Boris Johnson ispričao za krvave pucnjave 1971. u kojima je ubijeno desetero ljudi u četvrti Ballymurphy u Belfastu, njegov ministar za Sjevernu Irsku Brandon Lewis odao je počast "strpljivosti" i odlučnosti obitelji, u govoru pred zastupnicima.
Sud je u utorak zaključio da je britanska vojska u tom pokolju neopravdano upotrijebila silu.
Riječ je o jednoj od najkrvavijih epizoda u tri desetljeća nasilja između katolika pobornika ujedinjenja s Republikom Irskom i protestanata koji su naklonjeni britanskoj kruni. Do sklapanja mira 1998. u sukobima u Sjevernoj Irskoj poginulo je 3500 ljudi.
"Ova vlada želi ići naprijed i obračunati se s nasljeđem prošlosti u Sjevernoj Irskoj, što je put koji će omogućiti svim osobama ili obiteljima koje žele informacije da potraže i dobiju odgovore što se dogodilo u nemirima", rekao je Lewis, pozivajući na pristup koji će "otvoriti put društvenoj pomirbi širih razmjera za sve zajednice".
Dvadeset i tri godine nakon mirovnog sporazuma, "tisuće ubojstava ostaju neriješena", kazao je.
Vlada želi odgovoriti na način koji "odražava vrijeme koje je proteklo, složenost nemirne prošlosti Sjeverne Irske i realnost kompromisa koji su već postignuti". Ali prije svega na "način koji omogućuje žrtvama i preživjelima da dođu do istine koju zaslužuju", rekao je.
Na tragu isprika Borisa Johnsona, irski premijer Micheal Martin pozvao je u srijedu navečer britansku vladu da "u potpunosti" odgovori na zaključke suda.
Martin je pozvao London da "prizna i objavi nedužnost žrtava iz Ballymurphyja" i da shvati koliko su "bol i tuga" obitelji bili "otežani zbog laži koje su se pričale o njihovim bližnjima".