Hina
Laburisti su usvojili dokument o ukidanju privatnih škola i o njihovoj integraciji u državni sektor kako bi se pomoglo da se razbiju "privilegije malobrojne elite".
Oko sedam posto britanske djece obrazuje se u privatnim školama, ali kritičari kažu da brojčano dominiraju na vrhunskih sveučilištima i da su daleko prezastupljeni na visokim položajima u politici, pravu, medijima i biznisu.
Dvije trećine ministara premijera Borisa Johnsona išlo je u privatne škole. On sam također je išao u elitnu školu Eton, kao i bivši premijer David Cameron.
"Sada nas očekuju razgovori o tome kako će to točno funkcionirati", rekao je McDonnell.
"Ono što kažemo je 'hajdemo imati jedan obrazovni sustav za sve. Hajdemo okončati ovu grotesknu razinu nejednakosti unutar našeg obrazovnog sustava'", rekao je.
Johnson je odmah nazvao taj korak "nesvrhovitim napadom na obrazovni sustav".
Laburisti, koji se pripremaju za moguće prijevremene izbore, u ponedjeljak su također čvrsto obećali da će mobilizirati sve financijske resurse na razini koja nije viđena od obnove nakon Drugog svjetskog rata, uvesti kraći radni tjedan i povećati javnu potrošnju.
Laburisti nastoje iskoristiti kaos s brexitom koji zaokuplja premijera Johnsona i njegovu konzervativnu vladu kako bi na izborima koji se očekuju krajem godine preuzeli kontrolu nad gospodarstvom vrijednim 2,8 bilijuna američkih dolara.
John McDonnell je opisao kako bi preobrazio strogo načelo slobodne trgovine i poduzetništva kojim se zemlja rukovodila desetljećima.
"Mobilizirati ćemo financijske resurse na razini koja nije viđena od obnove nakon Drugog svjetskog rata kako bismo ispunili dvostruki cilj: održivu budućnost i bolju današnjicu", rekao je McDonnell, 68-godišnjaka koji se gotovo cijeli život borio protiv kapitalizma.
Laburistička stranka se priprema za masovnu nacionalizaciju, veću javnu potrošnju, povećanje poreza i prisiljavanje velikih korporacija da radnicima ustupe dionice, što je izazvalo duboku zabrinutost među investitorima i poduzetničkim krugovima.