ODVAŽAN EKSPERIMENT

KRIPTOVALUTA POSTALA LEGALNO SREDSTVO PLAĆANJA JEDNE ZEMLJE: Bitcoin prvog dana donio zemlji totalni kaos

| Autor: Glas Istre
EPA

EPA


Bijesni protesti, tehnološki propusti i pad vrijednosti novca obilježili su prvi dan uvođenja Bitcoina kao zakonskog sredstva plaćanja u Salvadoru, jednoj od najsiromašnijih zemalja svijeta.

Neobičan i prilično odvažan eksperiment salvadorske vlade i njezina 40-godišnjeg predsjednika Nayiba Bukelea nije prošao onako kako se Bukele nadao. Osim prosvjeda i lošeg dana na burzi, bilo je i tehničkih smetnji. Jedan opozicijski političar ustvrdio je da je zbog pada vrijednosti bitcoina - u jednom trenutku pao je sa 52.000 dolara na 43.000 - Salvador izgubio tri milijuna dolara.

Platforme kao što su Apple i Huawei nisu nudile digitalni novčanik koji podržava vlada, poznat kao Chivo, a poslužitelji su morali biti povučeni izvan mreže jer nisu mogli pratiti registracije korisnika. No, kako je dan odmicao, Chivo se počeo pojavljivati na više platformi, a prihvatili su ga i Starbucks i McDonald's.

Vlada je čak dala svakom Salvadorcu po 30 dolara Bitcoina kako bi potaknula njegovo usvajanje. Kaže se kako bi bitcoin mogao zemlji uštedjeti 400 milijuna dolara godišnje u transakcijskim provizijama na sredstva poslana iz inozemstva od kojih živi 20 posto stanovnika.

Ed Hernandez vodi obiteljsku trgovinu u San Salvadoru gdje kupci kupuju osnovne potrepštine poput riže, graha i proizvoda za čišćenje. "Tijekom pandemije bit će lijepo ne koristiti fizički novac", rekao je za BBC i dodao da ga štiti od kupaca koji plaćaju krivotvorenim novčanicama.

Ono što za El Salvador nije bio dobar trenutak je pad za 20 posto koji je bitcoin imao prvog dana kao zakonsko sredstvo plaćanja.

"Bio je to jako loš dan za predsjednika Bukelea, njegovu vladu i njegov Bitcoin eksperiment", rekao je oporbeni političar Johnny Wright Sol za BBC.

Stanovnici Salvadora su siromašni i mnogi nemaju pristup internetu, pa nije jasno kako će se provoditi transakcije.

"Većina stanovništva zna vrlo malo o kriptovalutama. Ono što znamo je da je riječ o vrlo nestabilnom tržištu. Danas se to zasigurno očitovalo, rekao je Wright Sol. Bitcoin nije prikladna nacionalna valuta i da se požurilo s njim: "Zakon o bitcoinu odobren je u parlamentu s gotovo nikakvom raspravom. Prošlo je samo pet sati."Mi nismo mrzitelji kriptovaluta ili bitcoina, ali ne vjerujemo da bi trebalo biti obvezno da se tvrtke moraju obvezati da prihvaćaju bitcoin u plaćanju."Država podržava ta plaćanja i preuzima rizik, ali na kraju dana svi mi porezni obveznici smo država."

Osim financijske nestabilnosti, neki kažu da bi usvajanje Bitcoina moglo potaknuti nezakonite transakcije. No, gospodina Hernandeza, vlasnika trgovina, to ne zabrinjava. "Vidim to kao rizik, da - ali kao i sve u životu, postoji rizik. Kad drugi vide krizu, ja vidim priliku.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter