VRUĆE POLITIČKO LJETO U IZRAELU

KONAČAN OBRAČUN STARIH RIVALA UOČI IZBORA U STUDENOM: Benjamin Netanyahu želi šesti mandat na vlasti. Trn u oku mu je nekadašnji suradnik i aktualni premijer Yair Lapid

Na izborne rezultate svakako će utjecati i gospodarske prilike u Izraelu koji se, poput ostatka svijeta, suočava sa sve većih životnim troškovima, porastom nasilja u sukobu s Palestincima i obnovljenih međunarodnih napora da oživi nuklearni sporazum s Iranom. Pregovori s Iranom uzbuđuju izraelsku javnost, a pokrenuti su da bi došlo do kompromisa oko nadzora iranskog nuklearnog programa i, posljedično, izvoza iranske nafte koja je sada pod sankcijama Sjedinjenih Američki Država

| Autor: Dubravko GRAKALIĆ
Yair Lapid / Benjamin Netanyahu (EPA)

Yair Lapid / Benjamin Netanyahu (EPA)


Političko ljeto u Izraelu užarenije je nego inače. Promjena na čelu vlade i raspisivanje izvanrednih parlamentarnih izbora stavili su tu zemlju u stanje visokih političkih tenzija, a na vlast se žele vratiti i oni što su ih birači nedavno otpisali. Trenutno je privremeni premijer Izraela Yair Lapid koji je, nakon samo godinu dana, preuzeo dužnost od premijera Naftalija Bennetta.

Lapid, bivši tv voditelj, vodi centrističku stranku s kojom će izaći na izbore 1. studenog. To su peti izbori u Izraelu u četiri godine. Najveći konkurent Lapidu bit će dugovječni Benjamin Bibi Netanyahu koji je najavio kandidaturu i povratak na vlast. Bennett, koji je bio u koaliciji s Lapidom od lipnja 2021. godine, više se neće kandidirati.

Novi izborni ciklus zamrznuo je važnije političke procese u državi. Kako piše BBC, iako je novi premijer ranije rekao da je predan dvodržavnom rješenju sukoba s Palestincima, malo je vjerojatno da će kao privremeni čelnik pokrenuti bilo kakve odlučnije poteze.

Pukla koalicija

Vlada na odlasku bila je najraznovrsnija u povijesti Izraela. Sastojala se od osam stranaka iz cijelog političkog spektra, uključujući one s ideološki suprotnim stajalištima. Također je, prvi put od uspostave države 1948. godine, sadržavala neovisnu arapsku stranku.Vlada se počela raspadati krajem prve godine mandata postavši manjinska kada je član desničarske stranke Yamina Naftalija Bennetta dao otkaz. U emotivnom tv obraćanju Bennett je rekao da su on i Lapid "prevrnuli svaki kamen" kako bi pokušali održati koaliciju, ali da im je ponestalo mogućnosti. Benjamin Netanyahu pozdravio je najavu kao "sjajnu vijest za milijune izraelskih građana". Ankete trenutno pokazuju da će njegova stranka osvojiti većinu mjesta na novim izborima. No, Netanyahu će se i dalje boriti za svaki mandat i formiranje vladajuće većine sa svojim vjerskim i nacionalističkim saveznicima.

Na izborne rezultate svakako će utjecati i gospodarske prilike u Izraelu koji se, poput ostatka svijeta, suočava sa sve većih životnim troškovima, porastom nasilja u sukobu s Palestincima i obnovljenih međunarodnih napora da oživi nuklearni sporazum s Iranom. Pregovori s Iranom uzbuđuju izraelsku javnost, a pokrenuti su da bi došlo do kompromisa oko nadzora iranskog nuklearnog programa i, posljedično, izvoza iranske nafte koja je sada pod sankcijama Sjedinjenih Američki Država.

U cijeloj priči posebno je zanimljiva priča o političkom usponu tv voditelja Yaira Lapida koji je u medijima odmah uspoređen s drugim televizijskim zvijezdama, glumcima i komičarima koji su postali predsjednici ili premijeri. Najpoznatiji je, svakako, ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski, ali i Slovenija je imala komičara za predsjednika, Marijana Šareca, koji je danas ministar obrane. Lapid je izjavio da je "oduvijek sanjao da postane izraelski premijer", a sada bi to trebao dokazati, ali i potvrditi na izvanrednim izborima. Prije premijerske dužnosti, Lapid je bio ministar vanjskih poslova.

Lapid je, doduše, naviknuo da prima udarce. Kao bivši amaterski boksač sigurno će se suočiti s upornim napadima konzervativca Benjamina Netanyahua, izraelskog konzervativnog čelnika s najdužim stažem, kojem se upravo sudi zbog korupcije. Trenutni premijer je kao goruće probleme, o kojima će se voditi predizborne debate, naveo visoke troškove života i sigurnosne prijetnje u pojasu Gaze, Libanonu i Iranu. Obećao je da će se suprotstaviti "snagama koje prijete pretvoriti Izrael u nedemokratsku zemlju".

Pobornik sekularizma

Yair Lapid rođen je u Tel Avivu 1963. Majka mu je bila spisateljica. Otac, koji je preživio holokaust, bio je novinar koji je ušao u politiku postavši poznat kao otvoreni pobornik sekularizma. Tijekom služenja vojnog roka Yair Lapid je radio kao reporter za vojni časopis. Nije otišao na sveučilište, ali je pisao novinske kolumne, knjige i scenarije, skladao pjesme i glumio u filmovima, prije nego što je prešao na televiziju, čemu je pomogao njegov dobar izgled, opisuju mediji.

Postao je poznati voditelj talk show programa gdje je provocirao vladajuće političare. U jednoj raspravi sa sadašnjim najvećim konkurentom Benjaminom Netanyahuom Lapid je izrekao da "ne zna ništa o ekonomiji", što mu se danas razbija o glavu.

Politička karijera Yaira Lapida pokrenuta je na terenu socio-ekonomskih prosvjeda 2011. Osnovao je svoju stranku Yesh Atid (Postoji budućnost) s obećanjem da će se uhvatiti u koštac s problemima srednje klase. Na izborima 2013. godine stranka je imala dobre rezultate, usredotočujući se na visoke troškove stanovanja, obrazovne reforme i ukidanje izuzeća od služenja vojnog roka za ultraortodoksnu židovsku zajednicu koju su zamjerali mnogi sekularni Izraelci. Stranka Yesh Atid tada se pridružila koaliciji koju je predvodila stranka Likud Bibija Netanyahua. Lapid je bio ministar financija do kraja 2014., kada su napetosti između njih dvojice dovele do njegove smjene.

Nakon izbora koji su uslijedili, Lapid se etablirao kao oporbeni vođa, često se sukobljavajući s premijerom. Godine 2018., kada je policija preporučila da se Netanyahu suoči s optužbama za korupciju Lapid je imenovan kao ključni svjedok u jednom slučaju protiv njega.

Dakle, na izborima 1. studenog može se očekivati konačni obračun bivši saveznika i sadašnjih oštrih konkurenata, Netanyahua i Lapida. Prije toga Yair Lapid će kao premijer imati čast pozdraviti američkog predsjednika Joea Bidena kada uskoro posjeti Izrael te se obratiti Općoj skupštini UN-a u rujnu.

Rješenje sukoba

Kako analizira BBC, kad je riječ o ključnom pitanju dugotrajnog sukoba Izraela s Palestincima, može se očekivati da će zauzeti umjereniji stav od svojih nedavnih prethodnika. Lapid se slaže s rješenjem o dvije države, ali ostaje beskompromisan u vezi najvažnijih točaka tog aranžmana. Zalaže se da Jeruzalem ostane nepodijeljena prijestolnica Izraela, čime odbija palestinsku ideju o istočnom Jeruzalemu kao glavnom gradu države Palestine.

Što se tiče Benjamina Netanyahua - koji traži svoj šesti mandat na vlasti – on će nastojati prikazati svog rivala kao slabog političara na temama sigurnosti i terorizma. Lapida se iz opozicijskih krugova prikazuje kao predstavnika elite iz Tel Aviva koja uživa privilegije. Ultraortodoksne strane ga ne podržavaju, iako je uspio sklopiti nezamislivu koaliciju koja nije dugo trajala.

Analitičari ističu da je najzanimljiviji dio politike sadašnje vladajuće izraelske koalicije uključenost arapske islamističke stranke, što Lapidu može donijeti određen broj glasova na idućim izborima. Na međunarodnom planu, dobio je pohvale za inkluzivnost te bolje odnose s Washingtonom i arapskim zemljama u susjedstvu. Prema recentnim anketama, to Lapidu ne osigurava izbornu pobjedu jer je u vodstvu Likud Benjamina Netanyahua, koji ipak ne može dobiti natpolovičnu većinu. To znači na Yair Lapid može u preostalim mjesecima mandata povući poteze koje će mu donijeti izbornu prevagu – ili poraz.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter