NAKON ČETIRI GODINE LIDERI ZA ISTIM STOLOM

JOE BIDEN JE VLADIMIRU PUTINU PETI AMERIČKI PREDSJEDNIK, nikada tako mala očekivanja od susreta dvojice svjetskih vođa

| Autor: Jurica Körbler
EPA

EPA


Stiskom ruke ispred vile Grange Joe Biden i Vladimir Putin počeli su povijesni susret, nakon četverogodišnje pauze koliko je već prošlo kako se nisu sastajali američki i ruski predsjednik. Grad mira, Ženeva, domaćin je ovog susreta dvojice vođa koje je dočekao švicarski predsjednik Guy Parmelin i zaželio im plodonosne razgovore koji bi vodili obnovi povjerenja između Amerike i Rusije.

- Imamo čast i zadovoljstvo ugostiti dvojicu predsjednika, rekao je švicarski šef države, u gradu koji inače ima dugu tradiciju mirotvornih razgovora i inicijativa.

Novinari su odmah primijetili da Vladimir Putin, koji je došao iz Sočija, nije kasnio. Ruski predsjednik poznat je po zakašnjavanju, pa je čak i papa morao čekati.

Voli da ga čekaju

”Obično Putin voli da ga čekaju, pa i papa”, napisala je Sarah Rainsford, dopisnica BBC-ja iz Moskve uoči summita na kojem će predsjednici raspravljati o vrućim temama koje su i dovele do zahlađenja odnosa Rusije i Amerike, gotovo kao za vrijeme Hladnog rata. Biden je došao dan ranije, ali je do vile prvi stigao Putin, direktno s aerodroma. Petnaest minuta kasnije došao je i Biden i tako je sve počelo, dok su u vili već bili karizmatski Segej Lavrov, šef ruske diplomacije kojem se kasnije priključio američki kolega Antony Blinken. Cijela Ženeva bila je zatvoreni grad, nitko nije mogao ni do jezera, a ispred vile bio je i oklopni transporter. Do Parc la Grangea mogli su samo novinari.

Prekrasna švicarska vila iznad Ženevskog jezera iz 18. stoljeća ambijent je gdje je summit održan, a sigurnosne službe potvrdile su da je potpuno sigurna. Ispred vile bile su postavljene švicarske, ruske i američke zastave, a onda su pristigle kolone automobila s dvojicom predsjednika. Biden je odmah nakon kratkog obraćanja švicarskog predsjednika pružio ruku Putinu, koji je prihvatio pozdrav na zadovoljstvo fotoreportera. Odmah nakon toga uputili su se u knjižnicu, gdje su bile postavljene stolice, a iza njih zastave.

Predsjednici su strpljivo čekali početak razgovora, jer je uobičajeno da prvo fotoreporteri obave fotografiranje. Brojni novinari koji su imali sreću dobiti akreditaciju pokušali su ući u knjižnicu, dok je Putin počeo govoriti.

"Želio bih vam zahvaliti na inicijativi za današnji sastanak. Američko-ruski odnosi akumulirali su mnogo problema koji zahtijevaju sastanak na najvišoj razini i nadam se da će naš sastanak biti produktivan". Rekao je to Putin, koji je inače poznat da pred novinarima kaže duži uvod, ali ovaj put nije bio preopširan, dok je Biden rekao svega nekoliko riječi. Poslije toga su novinari i fotoreporteri zamoljeni da izađu iz prostorije kako bi vođe mogli početi duge i teške razgovore.

Amerika se vraća

Biden je doputovao u Švicarsku nakon prvog obilaska Europe za vrijeme kojeg je poručio saveznicima da se ”Amerika vraća”. To prije svega znači kraj Trumpove politike, kada je bivši američki predsjednik ohladio odnose s Europljanima, a donekle okrenuo leđa i NATO-u. Novi predsjednik nema dileme da Amerika mora usko surađivati s Europom i to ne s figom u džepu. Za Bidenovu administraciju nisu problem Europljani, već Rusija i Kina, a to se moglo čuti i na summitu G7 i na skupu NATO saveza.

Da se svijet nevjerojatno promijenio i nastavlja se mijenjati pokazuju upravo događaji posljednjih dana, kada je Biden krenuo na prvo važno vanjsko-političko putovanje. Dok se u prošlosti najviše razgovaralo o opasnosti od nuklearnog naoružanja i dogovaralo kako će se spriječiti gomilanje tog opasnog oružja, sada prevladavaju teme vezane za cyber oružje. Pandemija covida-19 druga je velika opasnost za svijet, jer ništa i dalje nije gotovo, a još uvijek ne znamo ni kako je počelo. Sve ostalo što se našlo na dnevnom redu je očekivano, od zamjerki Washingtona da Moskva ne poštuje ljudska prava do odgovora Putina da je Amerika također duboko umočena u postupke koji su diskvalificirali demokraciju.

Nije se mogla mimoići ni tema Ukrajine, opasnost od klimatskih promjena, ali i vraćanje povjerenja među velesilama.

Bidenu je jasno da je Putin jedini pravi gospodar Rusije, autoritaran, ali i moćan i da ga se ne može mimoići u rješavanju najvažnijih pitanja za čovječanstvo. Isto tako jasno je svima da se na ovom skupu u Ženevi nisu mogli postići neki dramatični pomaci i da je zapravo najvažnija vijest da dvojica lidera razgovaraju.

Euforije nije bilo ni pred skup, a neće je biti pogotovo ni nakon njega. Vremena kada je George Bush na sastanku s Putinom u Sloveniji, prije dvadeset godina s puno optimizma govorio kako je Rusija pouzdani partner, su daleka prošlost. Nepovjerenje između Washingtona i Moskve ostat će isto i u narednom periodu.

Sam Putin je uoči susreta rekao da su odnosi dviju država na najnižoj točci posljednjih nekoliko godina, iako bi se i o tome moglo diskutirati. Rusi su, sada je očito, učinili sve da u pozadinskim igrama na tron dovedu Donalda Trumpa, s kojim se Putin susreo u Helsinkiju 2018. godine. Tada je Trump potvrdio kako vjeruje Putinu i obavještajnoj zajednici da Rusi nisu imali umiješane prste u američke izbore.

Sada kada Trumpa više nema, Joe Biden i Vladimir Putin počinju graditi nove odnose. Ruski predsjednik je potvrdio da je Biden sasvim drukčiji predsjednik od svog prethodnika, nazivajući ga i čovjekom od karijere. Biden do sada nije štedio Putina, rekao je o njemu vrlo grube riječi, ali je diplomacija izgladila stvari da do ovog susreta uopće dođe. ”Mislim da je najbolje da se nas dvojica nađemo”, kazao je Biden. A čim je poletio Bidenov predsjednički avion Air Force One iz Bruxellesa u Ženevu jedan od njegovih najbližih suradnika prišapnuo je novinarima 'ne očekujemo čudo od ovog sastanka'. Ali već sama činjenica da se Biden sastao s Putinom vratila je ruskom predsjedniku status u međunarodnoj zajednici kao nezaobilaznog igrača ako se želi ići prema miru i stabilnosti.

Biden je ispraćen iz Washingtona i s kritikama da do sada nije bio dovoljno kritičan prema ruskoj politici, pogotovo nakon 'slučaja Navaljni'. Bijela kuća se nije s tim složila, predstavljajući predsjednika kao realnog političara, ali vrlo oštrog u odnosu na Kremlj. Pomno je pripremljen i scenarij nakon razgovora dvojice predsjednika, pa su Amerikanci inzistirali da Putin i Biden na konferenciji za medije neće biti rame uz rame, kako Putin ne bi zasjenio Bidena.

Iako su se razgovori vodili iza strogo zatvorenih vrata, procurilo je da se govorilo o kibernetičkim napadima i opasnosti od cyber oružja koje može dovesti do pravog internetskog rata.

Radi se iza leđa

Amerikanci zato traže od Rusa da prestanu s dosadašnjom politikom da se sve radi iza leđa, prikriveno i da prihvate 'predvidljiv i stabilan' odnos. Tako je i najveće dostignuće ovog sastanka dogovor da Rusija i Amerika surađuju na svim područjima gdje nema razmimoilaženja, a kod onih gdje postoje da se traži kompromisno rješenje. Lijepo zvuči, ali je pitanje može li funkcionirati. Lista gdje se može uspostaviti bolja suradnja je i dogovor oko nuklearnog oružja, odnosa prema Bliskom istoku, pregovora s Iranom i izazovima oko klimatskih promjena. Putin opet traži poštivanje Zapada i to je jasno rekao Bidenu, petom američkom predsjedniku s kojim se susreo.

Sve to ipak nije garancija da će se u dogledno vrijeme odnosi promijeniti na bolje. Bilo bi sjajno da bar ne dođe do novog zahlađenja. Odmah kako je početo razgovor vođa njihovu su suradnici širili među novinarima tezu da su predsjednici voljni surađivati i da je ovo prvi u nizu susreta koji će slijediti.

- Ako se uspiju dogovoriti o određenim stvarima, a u Kremlju postoji osjećaj da je ovo bio prvi korak, onda bi to moglo pružiti veliki poticaj za smanjenje progona u Rusiji, smatra Ivan Kurilla, stručnjak za rusko-američke odnose u Sankt Peterburgu i oštri kritičar Putina. Ali, ako je iza zatvorenih vrata Biden očitao lekciju Putinu oko ljudskih prava, onda su svi skeptični da će ruski vođa još pooštriti odnose prema političkim protivnicima.

Za podsjetiti je da je sastanak Reagana i Gorbačova značio i prestanak Hladnog rata, ali su okolnosti u svijetu bile posve drukčije. Sada je najvažnije vratiti povjerenje između Washingtona i Moskve, iako na ovom susretu u Ženevi nije bilo naznaka prijateljskog odnosa. Nije poslužena hrana, a suradnici Putina i Bidena nisu ni kavu zajedno popili. Svatko je bio 'na svojoj strani', a kod američkog izaslanstva u zraku je bilo još jedna vruća tema, sve čvršća povezanost Kine i Rusije. I na kraju, kao uvijek, od povijesnog sastanka nije bilo ništa. Kada novinari najave 'povijesni trenutak' obično se sve svede na uobičajeni protokol, a najvažnija vijest iz Ženeve je da su se Biden i Putin odlučili sastati. Sve drugo rješavat će se još mjesecima, ako ne i godinama.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter