(Hina/EPA)
Čelnik vodeće bošnjačke Stranke demokratske akcije Bakir Izetbegović poručio je kako više neće pregovarati samo s HDZ-om BiH nakon godinu dana od potpisa mostarskog sporazuma kojim je bilo predviđeno da dvije vodeće nacionalne stranke usuglase prijedloge o izmjenama Izbornog zakona, što se nije do sada dogodilo.
U pismu kojega je uputio predsjedniku HDZ-a BiH Draganu Čoviću, Izetbegović je ocijenio kako je 'iscrpljen pregovarački format'.
„SDA iskazuje punu spremnost nastaviti razgovore o izmjenama izbornog zakonodavstva, ali ne u dosadašnjem, već isključivo u formatu koji bi okupio predstavnike svih parlamentarnih stranaka, a u savjetodavnom kapacitetu domaće i strane pravne eksperte“, stoji u pismu.
Predsjednici HDZ-a BiH Dragan Čović i SDA Bakir Izetbegović potpisali su uz nazočnost vodećih američkih i europskih diplomata 17. lipnja prošle godine dva politička sporazuma kojim su se obvezali na postizanje dogovora o izmjenama Izbornog zakona te održavanje izbora u Mostaru.
Izbori u tome gradu su održani, ali nije postignut napredak oko izmjene izbornog zakonodavstva sukladno presudama Suda za ljudska prava u Strasbourgu kojima se traži otklanjanje diskriminacije prema manjinama, dok se odlukom Ustavnog suda BiH traži sprječavanje preglasavanja brojnijih naroda i osiguranje legitimnog političkog predstavljanja konstitutivnih naroda.
Izetbegović je u pismu pojasnio kako je kroz presude 'potrebno sačuvati i unaprijediti osjetljivi balans građanskog i etničkog na kojem je baziran Ustav BiH'.
Pritom je čelnik vodeće bošnjačke stranke zatražio da se promijeni uloga gornjeg, nacionalno koncipiranog Doma naroda koji bi odlučivao samo o pitanjima od vitalnog nacionalnog interesa, a ne o svim zakonima o kojima odlučuje donji dom u kojemu su Bošnjaci apsolutna većina.
U dostavljenome pismu Izetbegović je naveo i kako bošnjačkoj strani nisu prihvatljivi prijedlozi o izbornoj reformi koje su ranije dostavili iz HDZ BiH.
U pregovorima između Čovića i Izetbegovića posljednjih godinu dana posredovali su američki veleposlanik u BiH Eric Gordon Nelson i posebni predstavnik EU u BiH Johann Sattler. Čović je upozoravao u više navrata kako bošnjački političari izbjegavaju razgovore i postizanje bilo kakvog dogovora o izbornoj reformi.
Opći izbori u BiH trebali bi se održati u jesen sljedeće godine, no na njima po sadašnjem stanju ne bi se ponovno mogli kandidirati predstavnici manjina za vodeće pozicije u državi poput Predsjedništva BiH i Doma naroda, dok pak u Izbornom zakonu BiH nije precizirano kako bi se birali izaslanici za Dom naroda entiteta Federacije BiH.
Kako su objavili mediji bliski SDA, nedavno je voditelj Izaslanstva EU u BiH Johann Sattler izjavio kako se izbori ipak neće održati ukoliko se ne izmijeni Izborni zakon.