ŽESTOKE REAKCIJE

Italija traži ispriku Njemačke zbog novinskog teksta - Die Welt: U ITALIJI MAFIJA SAMO ČEKA NOVAC IZ EU

| Autor: Jurica Körbler

Nadam se da će se vlada u Berlinu što prije distancirati od tih tvrdnji. Italija danas oplakuje žrtve koronavirusa i nije vrijeme za polemike, kazao je talijanski ministar vanjskih poslova Luigi Di Maio, ogorčen pisanjem njemačkog lista

Onoga trenutka kada je njemački Die Welt objavio tekst u kojem je ta tvrdnja krenula je lavina reakcija u Italiji. ”Skandalozno”, ”Njemačka vlada mora reagirati”, samo su neki od novinskih naslova u talijanskim medijima, dok autor u Die Weltu Christoph Schiltz tvrdi da Bruxelles svakako treba provjeriti Talijane koriste li pravilno novac koji će dobiti.

Bitna načela EU moraju se i dalje primjenjivati čak i u koronakrizi. Dok njemačka kancelarka Angela Merkel odbija prerano ublažiti mjere i poručuje da se ništa neće promijeniti ni nakon Uskrsa, talijanski ministar vanjskih poslova Luigi Di Maio ogorčen je pisanjem njemačkog lista.

- Nadam se da će se vlada u Berlinu što prije distancirati od tih tvrdnji. Italija danas oplakuje žrtve koronavirusa i nije vrijeme za polemike, kazao je di Maio.

Razočarani i prepušteni sebi

Europska unija svakako je na najvećem iskušenju od svog osnutka. Još uvijek nije postignut ni dogovor kako će Bruxelles intervenirati i pomoći članicama, postoje i dalje razne ideje, a sve je više razočaranja. Pogotovo u Italiji, u kojoj postoji stav da su bili ostavljeni u vrijeme dok je virus harao po zemlji, a ni sada nije ništa bolje.

- Nitko nama ne treba plaćati dugove, Italija je uvijek plaćala svoje dugove. Želimo vratiti tržišne uvjete, a Italija će sama odlučiti kako će potrošiti novac, kaže šef diplomacije nakon što se poput vatre proširila tvrdnja iz njemačkog lista da "mafiozi" trebaju biti pod nadzorom Europske unije.

- Sramite se, u Berlinu i Bruxellesu prvo isperite usta, prije nego što razgovarate o Italiji. Ispričajte se, ogorčen je Matteo Salvini.

Burne su i sve druge reakcije. Tako iz Forza Italije kažu da je većina ljudi u Italiji dobra i da se suočavaju s ogromnim žrtvama.

- Ono što tražimo su potrebna sredstva da se ponovo pokrene ekonomija koja je zaustavljena zbog koronavirusa. Potpredsjednik Forza Italija Antonio Tajani tvrdi da je pisanje Die Welta neprihvatljivo. Doslovno svi talijanski političari su uvrijeđeni što je iz Njemačke stigla tvrdnja po kojoj se Talijani izjednačavaju s mafijom. ”Budu li se nastavile takve tvrdnje budućnost Europske unije je krajnje neizvjesna”, pišu talijanski mediji.

Kako će reagirati Frau Merkel tek treba vidjeti. Ona je već slala poruke da sve treba kontrolirati. Tako i Talijane. Na vatri je i Hrvatska koja predsjeda Vijećem Europske unije, jer će ta teška tema raspodjele sredstava zemljama članicama pogođenim epidemijom za koji dan doći na dnevni red. Konzervativni njemački list samo je, očito, podgrijao atmosferu, a nije nemoguće da je za to dobio i mig službenog Berlina.

Kriza s koronavirusom bit će presudna za budućnost EU. Pukotine su već sada itekako vidljive, a reakcije Europske komisije spore. Prije svega treba postići dogovor između zemalja da Europska komisija može početi djelovati, a to se do sada nije dogodilo. Svaka zemlja je poduzela svoje mjere, pa sada neki tvrde da drugog izbora nisu ni imali, jer je Bruxelles početak pandemije prespavao.

Virus otvorio vrata diktaturi

Predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen sada pokušava stvoriti dojam da je Bruxelles sve vrijeme angažiran i da drži uzde u rukama, ali to naprosto nije točno. Dok Politico ocjenjuje da je vrsna krizna menadžerica, mnogi tvrde da su joj mogućnosti djelovanja ograničene. Ona ne može donositi odluke o otvaranju ili zatvaranju granica ili kupovati opremu za svaku zemlju. Europu potresaju i politički problemi, poput onih u Mađarskoj i Poljskoj gdje je kriza sa virusom otvorila vrata diktaturi, a samo je pitanje dana kada će ponovo izbiti i imigrantska kriza. U samo tri tjedna koronavirus je porušio mnoge od temelja Europske unije, šengenska zona više ne funkcionira i sada je pitanje što dalje.

Budu li se čuli tonovi poput onih iz Die Welta neće biti dobro. Nužna je europska solidarnost, standardi koji će vrijediti za sve. Svakako da su neke europske zemlje krajnje ugrožene - poput Italije, Španjolske, Francuske, ali i Njemačke -   jer bi urušavanje ekonomija u tim zemljama potkopalo europsku ideju. To međutim ne znači da "mali" poput Hrvatske, itekako nisu ugroženi.

Hoće li Europa posegnuti za korona-obveznicama ili će se naći neki drugi mehanizmi financiranja saniranja posljedica ove neviđene krize? Svađe europskih ministara financija pokazuju da je rješenje još daleko, sada više nikome nije jasno tko je bogat, a tko siromašan.

- Radi se o najtežem testu za EU, kaže kancelarka Merkel, a najveća je opasnost da se po dobrom starom običaju Europske unije otegnu pregovori.

Italija je već sada krajnje razočarana, pisanje Die Welta samo će potaknuti sve one koji su razočarani Bruxellesom da razmisle o prijedlozima Mattea Salvinija da Europi okrenu leđa. Ode li Italija, više neće biti ni Europske unije.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter