HRVATSKE TU NEMA

Mito i korupcija prolaze nekažnjeno u vodećim svjetskim izvoznicima


Prekogranično podmićivanje i korupcija globalni su fenomeni koji prolaze nekažnjeno jer razvijene i zemlje u razvoju ne provode antikorupcijske zakone i konvencije, pokazalo je izvješće objavljeno u srijedu.

Antikorupcijska nevladina organizacija Transparency International istražila je provedbu Konvencije o borbi protiv korupcije koju je usvojila Organizacija za ekonomsku suradnju i razvoj (OECD).

Istraživanje je bilo fokusirano na 44 zemlje koje čine 65 posto svjetskog izvoza i 75 posto izravnih stranih ulaganja.

Rezultati pokazuju da je pola zemalja obuhvaćenih istraživanjem, na koje ukupno otpada oko 40 posto svjetskog izvoza, oformilo vrlo skromne mehanizme provedbe konvencije, usvojene kako bi se kompanije odvratilo od podmićivanja inozemnih vlada, ili ih uopće nemaju.

Istraživanje također navodi na zaključak da se samo u 11 od 44 zemlje aktivno ili umjereno provode antikorupcijski zakoni.

Skupinu zemalja koje ih aktivno provode čine Njemačka, Velika Britanija, Italija, Švicarska, SAD, Izrael i Norveška, s ukupnim udjelom u svjetskom izvozu od 27 posto.

Među onima koje ih nevoljko ili uopće ne provode nalaze se Belgija, Bugarska, Češka, Danska, Estonija, Finska, Japan, Kina, Rusija, Slovačka, Slovenija, Španjolska i Turska, pokazuje izvješće. Ukupni je udio te 22-člane skupine u izvozu 39,6 posto, navode u TI-ju.

Veliki napredak uočljiv je u Izraelu i Brazilu, zemljama koje su znatno poboljšale provedbu zakona o borbi protiv korupcije od prethodnog izvješća, objavljenog 2014. godine.

Pogoršanje u provedbi antikorupcijskih zakona zabilježeno je pak u Kanadi, Australiji, Finskoj i Južnoj Koreji.

„Neprihvatljivo je da je toliko svjetske trgovine podložno korupciji bez posljedica. Vlade su obećale implementirati i provoditi zakone protiv podmićivanja stranih službenika po OECD-ovim i UN-ovim konvencijama. Ipak, mnoge uopće ne istražuju najveće slučajeve korupcije, koji uključuju poduzeća u državnom vlasništvu i više političare. Takvi slučajevi imaju posebeno korozivni učinak, a na kraju obično utječu na obične građane zemlje“, izjavila je Delia Ferreira Rubio, predsjednica Transparency Internationala. (Hina) 

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter