izražena neizvjesnost

Guverner japanske središnje banke upozorio na prijetnje globalnom gospodarstvu

| Autor: Hina

Izgledi za svjetsko gospodarstvo vrlo su neizvjesni a mogli bi se i dodatno pogoršati s obzirom na aktualne trgovinske napetosti, usporavanje kineskog gospodarstva i brexit, izjavio je u ponedjeljak guverner japanske središnje banke (BOJ) Haruhiko Kuroda.

 

“Neizvjesnost je vrlo izražena... kao i rizici pogoršanja izgleda za gospodarstvo", rekao je Kuroda.

Od pozitivnih stvari guverner BOJ-a ističe popuštanje straha od odljeva kapitala s tržišta u nastajanju i od raširene deprecijacije valuta.

Ovogodišnji sastanci skupine 20 najrazvijenijih i gospodarstava u razvoju (G-20) pozabavit će se pitanjem neravnoteže na tekućim računima platne bilance, rekao je Kuroda, upozorivši pritom da bilateralne trgovinske mjere neće riješiti taj problem.

Japan je domaćin sastanka ministara finacija i središnjih bankara zemalja G20 koji će biti održan 8. i 9. lipnja.

Ako bilance tekućeg računa nisu u skladu se ekonomskim fundamentima, G20 bi trebao istražiti koji su razlozi za to, kazao je Kuroda, napominjući da deficit ili suficit nisu nužno dobri ili loši.

“Kao predsjedatelji G20, vodit ćemo rasprave o mjerama na tom sastanku, uz sve relevantne informacije i odgovarajuće procjene globalnih ekonomskih uvjeta", izjavio je guverner japanske središnje banke.

Istaknuo je također da su zemlje poboljšale zaštitu od globalnih financijskih rizika zahvaljujući proširenoj mreži zamjene valuta i kreditnim linijama koje je omogućio Međunarodni monetarni fond (MMF).

Njegove su se izjave vremenski poklopile s pojačanim napetostima između Sjedinjenih Država i njihovih glavnih trgovinskih partnera.

Japan i SAD pregovaraju o bilateralnom trgovinskom paktu. Tijekom aktualnog službenog posjeta Japanu američki predsjednik Donald Trump poručio je kako nije zadovoljan japanskim trgovinskim viškom od 68 milijardi dolara u razmjeni sa SAD-om, koji najvećim dijelom počiva na japanskom izvozu automobila.

Trump je započeo trgovinski rat s Kinom kako bi smanjio trgovinski manjak i potaknuo Peking na izmjene trgovinske prakse koju američka vlada smatra nepoštenom, podsjeća Reuters.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter