(Hina/EPA)
Europska komisija potvrdila je da 2,5 milijuna eura što bi ih Slovenska tiskovna agencija STA prema ugovoru s vladom trebala dobiti za svoje posao obavljanja javne službe informiranja nije u suprotnosti s europskim pravilima tržišnog natjecanja.
Takva naknada za financiranje javnog servisa je u skladu s pravilima o državnim potporama i pomaže da se osiguraju neovisne vijesti, objavila je u četvrtak Europska komisija.
Vijest je pozdravila izvršna potpredsjednica komisije Margrethe Vestager, zadužena za pravila tržišnog natjecanja, rekavši da nezavisne novinske agencije imaju bitnu ulogu u medijima i omogućuju da i ostali mediji prenose domaće vijesti i novosti s međunarodne scene, te da se na taj način povećavaju medijska pluralnost i izvori informacija po cijeloj Europskoj uniji.
Na pozitivnu vijest za Slovensku tiskovnu agenciju STA, koja je zadnjih mjeseci bila u sporu s vladom oko priljeva sredstava za svoj rad, na koje ima pravo za obavljanje javne službe, reagirala je i potpredsjednica Komisije za vrednote i transparentnost Vera Jourova.
"Ovo je dobra vijest i potvrda da je financiranje slovenske agencije posve u skladu s pravilima o državnim potporama, što znači da se financiranje STA odvija po pravilima. Njeno financiranje treba čim prije deblokirati kako bi i dalje mogla obavljati javnu službu, a da njena nezavisnost ostane zaštićena", napisala je Jourova na Twitteru.
Kako prenosi Slovenska tiskovna agencija, Komisija je odluku koju je objavila danas donijela temeljem notifikacije iz siječnja ove godine, kad je slovenska vlada Komisiju obavijestila o namjeri da za STA ove godine namijeni naknadu od 2,5 milijuna eura.
Do realizacije takve namjere, kako se doznaje, do sada nije dolazilo, a STA sredstva za obavljanje djelatnosti javne službe, koja se isplaćuju u ratama svaki mjesec, nije dobila već četiri mjeseca.
Slovenska tiskovna agencije (STA) u svojevrsnom je konfliktu s vladom premijera Janeza Janše koja joj već četiri mjeseca odbija isplatiti sredstva za obavljanje javne službe informiranja domaće i strane javnosti o događajima u Sloveniji.
Ta proračunska sredstva čine polovicu njenog godišnjeg proračuna i do sada nikada nisu bila upitna. Višemjesečni izostanak financiranja javne informativne službe dovodi u pitanje financijsko poslovanje STA i opstojnost te agencije, 30 godina nakon njenog osnutka 1991. godine.
Vlada je do sada inzistirala kako je problem pravne naravi jer joj vodstvo agencije nije dopuštalo uvid u financijsko poslovanje, zbog čega ugovor s vladom za ovu godinu još nije potpisan, a bila je pokrenula i inicijativu za smjenu direktora STA Bojana Veselinoviča.
U novinarskim udrugama i među strankama oporbe uvjereni su da je konflikt vlade sa STA te s nekim drugim medijskim kućama usmjeren na gušenje nezavisnih i kritičnih medija i odražava želju za kadrovskim promjenama kojima bi se odstranili vodeći urednički i poslovni kadrovi u javnim medijima poput agencije STA i javnog radiotelevizijskog servisa, Slovenske radiotelevizije.