(Hina/EPA)
Brazil je kasno u petak postao posljednja u nizu zemalja koje su uvele izvanredno stanje zbog zaraze koronavirusom, koja se nastavlja širiti i u ovoj južnoameričkoj zemlji.
Nakon što je to ranije napravio donji, Zastupnički dom, i brazilski je Senat u petak odobrio odluku o izvanrednom stanju na temelju koje se oslobađanju financijska sredstva koja bi trebala pomoći državi da se nosi s nastalom krizom.
Novac je namijenjen freelancerima i dnevno angažiranim radnicima koji će dobiti mjesečnu potporu od 200 reala (40 dolara) kako bi im se pomoglo prebroditi financijske učinke krize.
Senat je glasao putem videokonferencije jer su i predsjednik Senata Davi Alcolumbre i senator Nelsinho Trad zaraženi koronavirusom.
Trad je bio među brazilskim dužnosnicima koji su pratili predsjednika Jaira Bolsonara na Floridi na sastanku s američkim predsjednikom Donaldom Trumpom, koji se potom i sam testirao i test mu je bio negativan.
U Brazilu je do sada zabilježeno 900 slučajeva zaraze koronavirusom te najmanje 11 umrlih.
Čileanski predsjednik pod pritiskom da uvede karantenu
Čileanski predsjednik Sebastian Pinera pod rastućim je pritiskom da uvede karantenu, kojeg na njega vrše oporbeni čelnici, medicinski stručnjaci i lokalni gradonačelnici, koji su već uveli neke svoje mjere želeći ograničiti širenje bolesti.
Ukupno 56 gradonačelnika iz središnjeg Čilea uputilo je u petak otvoreno pismo Pineri u kojem navode da, s obzirom da se karantena pokazala najučinkovitijim načinom borbe protiv virusa u drugim zemljama, Čile "ne smije odlagati" da to i sam napravi.
Neki gradonačelnici otišli su toliko daleko da su naložili patroliranje policije ulicama i pozivanje megafonom ljude da prijave sve one koji imaju simptome a izlaze iz svojih domova.
Predsjednik centrističkih Kršćanskih demokrata kazao je da Čile sa svojih 434 poznata slučaja koronavirusa treba slijediti primjer Argentine i da Pinera treba uvesti "potpunu i trenutnu karantenu".
Pinerina administracija izložena je petomjesečnim prosvjedima zbog nejednakosti, a njegova popularnost na najnižoj je razini koju je uživao neki predsjednik od pada Pinochetova režima 1990.
Ministar unutarnjih poslova Gonzalo Blumer navodi da je vlada već poduzela mjere, zatvaranje kina, restorana, barova i klubova u petak, no da će poduzeti i nove.
Ispitivanje koje je proveo Ipsos pokazuje da se Čileanci sve više boje koronavirusa te da 82 posto njih podupire uvođenje nacionalne karantene. No samo 67 posto starih između 16 i 35 godina vidi situaciju "ozbiljnom".
Argentina, koja do sada bilježi 128 slučajeva koronavirusa i troje umrlih, u petak je uvela zatvaranje granica za sve strane državljane, restrikciju domaćeg prometa na većim udaljenostima te je ukinula sva velika okupljanja.