EPA
"Zahvaljujemo (G7 na ponuđenoj pomoći), ali njihova sredstva bit će možda važnija za reforestaciju Europe", rekao je Onyx Lorenzoni.
Skupina G7 obećala je u ponedjeljak na summitu u Biarritzu 20 milijuna dolara i hitno slanje protupožarnih zrakoplova za gašenje požara koji bukte u Amazoniji, 'plućima planeta', rekli su francuski predsjednik Macron i čileanski Sebastian Pinera.
Osim zračne flote, G7 je postigao dogovor i o srednjoročnoj pomoći za pošumnjavanje koji će biti finaliziran na Općoj skupštini Ujedinjenih naroda krajem rujna i koju treba odobriti Brazil, kao i rad s nevladinim organizacijama i lokalnim stanovništvom.
"Inicijativa za Amazoniju" objavljena je drugog i posljednjeg dana summita G7 posvećenog okolišu, kada su čelnici Kanade, Francuske, Njemačke, Italije, Japana, Velilke Britanije i SAD-a razgovarali o stanju u Amazoniji koje je izazvalo zabrinutost međunarodne zajednice.
"Macron ne uspijeva izbjeći ni predvidiv požar u crkvi koja predstavlja dio svjetske baštine, a želi nam davati lekcije za našu zemlju", također je rekao Lorenzoni, u aluziji na požar koji je u travnju pogodio Notre Dame.
"Ima on puno posla kod svoje kuće i u francuskim kolonijama", dodao je, naglasivši da je "Brazil slobodna demokratska zemlja, i nikad se nije ponašao kolonijalistički ni imperijalistički kao što je to možda cilj Francuza Macrona".
Bolsonarov glasnogovornik rekao je da bi on ovaj tjedan mogao posjetiti Amazoniju kako bi provjerio na licu mjesta napore koji se ulažu za zaustavljanje požara.
Brazilski ministar obrane potvrdio je ranije u ponedjeljak da su požari u Amazoniji pod kontrolom, nakon što je raspoređeno više od 2.500 vojnika a najavljena je i kiša u pogođenim regijama.
Opis situacije "malo je pretjeran", rekao je Fernando Azevedo e Silva, koji je novinarima naglasio po izlasku sa sastanka s predsjednikom da je Brazil posljednjih godina imao i "vrhunce požara koji su bili puno teži".
"Stanje nije jednostavno ali je pod kontrolom", istaknuo je, naglašavajući da je na zapadu Amazonije pomogla i kiša. Još uvijek "pomalo zabrinjavajućim" nazvao je stanje u tri države Brazila, među kojima je i Rondonia, koja graniči s Bolivijom.
Brazil je prihvatio pomoć Izraela koji šalje jedan zrakoplov, a ministar računa i na pomoć Čilea i Ekvadora koji su ponudili pomoć u opremi i ljudstvu.
Po posljednjim podacima, 80.626 požara zabilježeno je ove godine u Brazilu, najviše od 2013.
Kritičari optužuju brazilskog predsjednika Bolsonara da je dao zeleno svjetlo za uništavanje Amazonije jer napada organizacije za zaštitu okoliša i ne čini dovoljno protiv uništavanja šuma.