WASHINGTON

Biden i Suga zauzet će zajedničko stajalište prema Tajvanu - američki dužnosnik

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


Američki predsjednik Joe Biden i japanski premijer Yoshihide Suga zauzet će na sastanku u petak zajedničko stajalište prema Tajvanu, najosjetljivijem teritorijalnom pitanju za Kinu, kazao je viši dužnosnik američke administracije.  

Suga u petak dolazi u posjet SAD-u kao prvi strani dužnosnik od ulaska Joea Bidena u Bijelu kuću. Očekuje se da će Biden i Suga biti usuglašeni oko zajedničke izjave o Tajvanu, koji de facto funkcionira kao demokratska otočna država, no koju Kina smatra svojim teritorijem, kazao je dužnosnik koji je želio ostati anoniman.

Dvije bi strane trebale naglasiti "važnost mira i stabilnosti u Tajvanskom tjesnacu", dodaje isti izvor. 

"Vidjeli ste niz izjava SAD-a i Japana o Tajvanu, o našoj želji za održavanje mira i stabilnosti, očuvanja statusa quo, i očekujem da ćete vidjeti službenu izjavu i konzultacije o tim pitanjima", rekao je novinarima dužnosnik Bidenove administracije.

Iako dvije strane ne žele rast napetosti i ne žele isprovocirati Kinu, nastojat će jasno signalizirati da slanje kineskih ratnih zrakoplova u tajvanski zračni prostor nije u skladu s naporima očuvanja mira i stabilnosti.

Posljednji put su SAD i Japan dali zajedničku izjavu o Tajvanu 1969., kada je japanski premijer kazao da je održavanje mira i sigurnosti u "području Tajvana" važno za njegovu vlastitu sigurnost. Bilo je to prije nego je Tokio normalizirao odnose s Pekingom.

Tajvanska predsjednica Tsai Ing-wen kazala je izaslanicima koji su stigli u SAD na Bidenov poziv da Washingtonu poruče da će Tajvan surađivati sa SAD-om kako bi odvratili kinesku prijetnju.

Kina se nikada nije odrekla moguće upotrebe sile i stavljanja Tajvana pod svoju kontrolu.

Suga je prvi strani dužnosnik od ulaska Joe Bidena u Bijelu kuću koji je dobio poziv da posjeti SAD, a Tokio to tumači kao "znak da američka diplomacija istočnoj Aziji, u kojoj je došlo do spektakularne promjene strateških odnosa, daje apsolutni prioritet".

Razgovori koji bi se trebali danas održati slijede nakon posjeta dvojice visokih američkih dužnosnika Japanu u ožujku i samita čelnika kvadrilaterale koja okuplja SAD, Japan, Australiju i Indiju koji je održan također u ožujku.

Američki predsjednik i japanski premijer razgovarati će i o postupanju Kine prema muslimanima u pokrajini Xinjiang te kršenju ljudskih prava u Hong Kongu, a istovremeno će objaviti japansku investiciju od dvije milijarde američkih dolara u telekomunikacijsku mrežu 5G.

Japan je izrazito kritičan prema jačanju vojne moći Kine te javno negoduje zbog nazočnosti kineskih ratnih brodova u vodama otočja Senkaku u Istočnokineskom moru, a koje, pod nazivom Diaoyu, svojata i Peking.

U zajedničkoj deklaraciji očekuje se potvrda Bidena i Suge da su otoci, kojima upravlja Tokio, zaštićeni japansko-američkim sporazumom.

SAD želi pojačati pritisak na Kinu, no malo je vjerojatno da će Suga podržati pozive na sankcije protiv Pekinga, ocjenjuju analitičari te pojašnjavaju da je premijer naslijedio politiku prema Kini koja nastoji uravnotežiti pitanja sigurnosti s jakim gospodarskim vezama između dvije zemlje.

Ako se SAD odluči na mjere odmazde protiv Kine, na Japancima će biti pritisak koji im se neće sviđati, ocjenjuje Kyoji Yanagisawa, predsjednik Međunarodnog instituta za geopolitiku Japana.

"Oni bi radije da se Kinom bave samo Amerikanci, a da oni ne moraju baš nešto važno raditi", kazao je Yanagisawa.

Očekuje se da će Suga i Biden razgovarati među ostalim i o klimatskim promjenama, pandemiji koronavirusa, Sjevernoj Koreji i suradnji u Indo-pacifičkoj regiji.


Podijeli: Facebook Twiter