(Hina/EPA)
Bangladeš neće odobriti ulazak dvaju brodova koji lutaju morem s nekoliko stotina izbjeglih Rohindža na svoj teritorij, priopćilo je u četvrtak njegov ministar vanjskih poslova, unatoč pozivima humanitarnih organizacija.
Pripadnici te muslimanske manjine koju progone u Mijanmaru gladni su i plutaju Bengalskim zaljevom pošto im je malezijska obalna straža zabranila pristajanje, rekli su organizacije za ljudska prava i predstavnik te manjine u razgovoru za agenciju France Presse.
"Dva broda koja prevoze Rohindže pokušavaju uploviti u naše vode", potvrdio je u četvrtak bangladeški ministar vanjskih poslova A. K. Abdul Momen, "naša marina i naša obalna straža su pripravne i primile su naredbu da brodovima ne dopuste ulazak u Bangladeš".
Amnesty International (AI) ocjenjuje da je na dvama ribarskim brodovima petstotinjak muškaraca, žena i djece pripadnika Rohindža. Vođa te zajednice je rekao da je na dvama brodovima 280 ljudi.
"Nijedan Rohindža više ne može ući" u Bangladeš, istaknuo je Momen. Ta je južnoazijska zemlja dosad primila gotovo milijun tih izbjeglica koji bježe pred nasiljem u susjednom Mijanmaru i smjestila ih u goleme kampove s iznimno lošim uvjetima.
Ova odluka dolazi tjedan dana pošto je Bangladeš na moru spasio brod s 396 izgladnjelih Rohindža koji su dva mjeseca plutali morem pošto ih je odbila Malezija.
Preživjeli Rohindža je rekao u razgovoru za francusku novinsku agenciju da je šezdesetak ljudi umrlo na brodu u putu. Bangladeška obalna straža objavila je pak podatak o 32 mrtva.
Dhaka kaže da ne zna dolaze li ti brodovi iz mijanmarske države Rakhina gdje trenutačno traje sukob vojske i pobunjenika ili iz Bangladeša.
Ovi izgredi dozivaju u sjećanje krizu 2015. kada su krijumčari tisuće Rohindža ostavili na moru gdje je velik broj njih izgubio život pokušavajući se domoći jugoistočne Azije u nadi u bolji život.
"U odgovornosti svih vlada na ovom području je da se more ne pretvori u grobnicu", rekao je Saad Hammadi iz AI-ja.