(Hina/EPA)
Predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen objavila je u nedjelju da će AstraZeneca isporučiti Europskoj uniji 9 milijuna doza cjepiva protiv covida više od predviđenoga u prvom tromjesečju ili 40 milijuna doza ukupno, odnosno 30 posto više.
Britansko-švedska tvrtka nedavno je neočekivano objavila da će smanjiti dostavu svog cjepiva Europskoj uniji u prvom kvartalu ove godine, a visoki dužnosnik EU-a je Reutersu rekao da to znači 60 posto manje doza za savez - njih 31 milijun. S novih devet milijuna, to je 40, odnosno trideset posto više od ranije najavljenog smanjenog broja.
AstraZeneca, čije je cjepivo u petak odobreno za europsko tržište, posljednjih dana na udaru kritika europskih čelnika zbog ozbiljnih kašnjenja u proizvodnji, "počet će isporuke tjedan dana ranije od predviđenoga i proširit će svoje proizvodne kapacitete u Europi", napisala je von der Leyen na Twitteru.
Isporuke će početi drugog tjedna veljače, precizirao je jedan europski izvor.
Predsjednica Europske komisije koja je u nedjelju razgovarala s izvršnim direktorima tvrtki koje su s EU potpisale ugovore o cjepivima, na njemačkom kanalu ZDF je istaknula da je cilj EU cijepiti 70 posto odraslih "do kraja ljeta".
Osim AstraZenece, na videokonferenciji su sudjelovali čelnici njemačke tvrtke BioNTech i njihov američki partner Pfizer, kao i čelnici tvrtki Johnson & Johnson, Sanofi, Moderna i Curevac.
EU je 19. siječnja naveo da im je cilj do ožujka cijepiti 80 posto zdravstvenih djelatnika i starijih od 80 godina.
AstraZeneca je kašnjenje isporuke u EU objasnila padom proizvodnje u europskoj tvornici, a taj argument je Komisija ocijenila "nezadovoljavajućim" i tražila inspekciju te belgijske tvornice. Inspekcija je obavljena u četvrtak.
U razgovoru za medije, izvršni direktor AstraZenece, Francuz Pascal Soriot je rekao da mora za Britance spremiti proizvode britanskih tvornica.
Bruxelles odlučno osporava taj argument i ističe da "korištenje britanskih tvornica za opskrbu EU nije opcija već ugovorna obveza", inzistirao je jedan europski dužnosnik.
Berlin je u nedjelju sudom zaprijetio laboratorijima "koji ne poštuju svoje obveze u isporukama cjepiva Europskoj uniji".
Čelnica EK je odbacila sugestije da Europa pokušava cijepiti svoje stanovništvo brže od drugih zemalja, te dodala da je važno surađivati u ovoj fazi pandemije.
Europska unija je na udaru kritika zbog sporog ritma cijepljenja, a kritičari ukazuju da se brži napredak bilježi u Britaniji, Izraelu i SAD-u.
"Mislim da je jedina utrka u kojoj se nalazimo ona s virusom i s vremenom", rekla je Ursula von der Leyen za njemačku televiziju.