ALŽIR

Alžirski ratni veterani stali iza prosvjednika i žele kraj Bouteflikine ere

EPA

EPA


Alžirski ratni veterani smatraju opravdanim zahtjev mladih prosvjednika da se oboljeli predsjednik Abdelaziz Bouteflika povuče nakon 20 godina vlasti te pozivaju sve građane da takav zahtjev podrže na ulicama, što je novi pokazatelj raspada vladajuće elite. 

Prosvjedi protiv predsjednikove nakane da se natječe za peti mandat, najveći su izazov s kojim se suočavaju 82-godišnji Bouteflika i njemu bliski krugovi, vojna, obavještajna i poslovna zajednica.

"Dužnost je svih segmenata alžirskog društva da izađu na ulice", poručila je kasno u utorak navečer utjecajna Nacionalna organizacija mudžahedina, veterana koji su se uz Boutefliku borili u ratu za neovisnost od francuskih kolonijalnih vlasti 1954-1962.

Deseci tisuća ljudi prosvjeduju u gradovima Alžira pozivajući  Boutefliku, koji je pretrpio moždani udar i bolestan je, da odustane od natjecanja na izborima 18. travnja. 

Bouteflikina kandidatura predana je u nedjelju.

Zapovjednik združenog stožera general Gaed Salah ponovio je u srijedu da vojska neće dopustiti kršenje sigurnosti kazavši: "Predani smo skrbiti se da se izbori održe u sigurnim uvjetima".

Neki dužnosnici iz vladajuće alžirske stranke, Bouteflikinog FLN-a (Fronta narodnog oslobođenja) sudjelovali su u prosvjedima i nekoliko je javnih osoba najavilo ostavke u zemlji u kojoj se imenovanja odvijaju iza zatvorenih vrata.

Anonimni poziv na opći štrajk nije polučio uspjeh, no slijedio je novi poziv alžirskom stanovništvu da se u petak pridruže "Maršu 20 milijuna".

Stariji Alžirci koji su preživjeli užase građanskog rata 90-ih godina kada su zemlju tresli islamistički atentati, sklonija je gušenju oporbe u zamjenu za stabilnost.

Mladi ljudi, koji nemaju iskustvo ni rata za neovisnost ni terorističkih napada 90-ih, očajnički žele radna mjesta te gube strpljenje.

Prosvjednici su pozdravili činjenicu da se vojska nije uključila u gušenje prosvjeda. No analitičari i bivši dužnosnici vjeruju da bi generali mogli intervenirali ako prosvjedu prerastu u pobunu i destabiliziraju tu sjevernoafričku zemlju, jednu od najvećih proizvođača nafte na tom kontinentu.

Bouteflika je na dužnosti od 1999. i zaslužan je za pomirbu kojom je Alžir stabiliziran nakon islamističke pobune početkom 90-ih.

Obećao je da će se povući godinu dana nakon izbora i raspisati nove nakon što provede nacionalnu konferenciju na kojoj će se raspraviti reforme i novi ustav. U javnosti  Bouteflika nije progovorio otkako je pretrpio moždani udar 2013. te je i dalje u bolnici u Ženevi na medicinskim pregledima. (Hina)

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter