(Foto X)
Bivšem francuskom predsjedniku Nicolasu Sarkozyju u petak je u njegovu domu stavljena elektronička narukvica.
Sudac je potkraj siječnja odredio da Sarkozy počne služiti kaznu 7. veljače, rekao je u petak izvor upoznat sa slučajem.
Narukvica mu je postavljena na gležanj.
Sarkozy će smjeti napustiti dom samo u određeno vrijeme koje je odredio sudac.
"Procedura slijedi svoj tijek, nemam komentara", rekla je njegova odvjetnica Jacqueline Laffont.
U tzv. aferi prisluškivanja, Sarkozy je osuđen na godinu dana strogog zatvora uz elektroničku narukvicu zbog korupcije i trgovanja utjecajem. Žalba mu je odbijena 18. prosinca.
Bivšem francuskom predsjedniku trenutačno se na sudu u Parizu od 6. siječnja do 10. travnja sudi zbog optužbi da mu je Muamer Gadafi financirao predsjedničku kampanju 2007.
Nakon potvrde presude u aferi prisluškivanja, a prije otvaranja libijskog procesa, Sarkozy je sa suprugom i kćeri bio na odmoru na Sejšelima, što više neće moći bez dozvole.
No moći će zatražiti uvjetno puštanje na slobodu i uklanjanje narukvice pod određenim uvjetima, kako predviđa zakon za starije od 70 godina, dob koju je napunio 28. siječnja,.
U tom slučaju, zvanom i "Bismuth", Sarkozy je 17. svibnja 2023. drugi put proglašen krivim da je s odvjetnikom Thierryjem Herzogom 2014. sklopio "korupcijski pakt" s visokim sucem Kasacijskog suda kako bi im on dao informacije i pokušao utjecati na žalbu u slučaju Bettencourt. Zauzvrat mu je ponudio da mu osigura dobar posao u Monaku.
Slučaj Bettencourt odnosi se na donacije koje je desnoj stranci UMP dala nasljednica grupe L'Oréal, Liliane Bettencourt ,(koja je umrla 2017), u kojem je međuvremenu pravosuđe odustalo od progona.
Sarkozy je uvijek isticao da je izgubio žalbu u tom slučaju i da sudac o kojem je riječ nikada nije otišao u Monako.
No po zakonu, kazneno djelo korupcije može biti i obična ponuda ili obećanje.
Trojica muškaraca dobila su istu kaznu. Herzogu je zabranjen profesionalni rad tri godine. Žalbe su im odbijene.