(Reuters)
Američki predsjednik Donald Trump trebao bi u utorak prekinuti suradnju svoje zemlje s Vijećem za ljudska prava (HRC) Ujedinjenih naroda i produžiti zabranu financiranja UN-ove agencije za pomoć palestinskim izbjeglicama (UNRWA), rekao je dužnosnik Bijele kuće u ponedjeljak.
Potez se poklapa s posjetom izraelskog premijera Benjamina Netanyahua Washingtonu, koji duže vrijeme kritizira UNRWA-u, optužujući agenciju za antiizraelsku pristranost, a njene djelatnike za "uključenost u terorističke aktivnosti protiv Izraela".
Tijekom prvog Trumpovog mandata od 2017. do 2021., on je također obustavio financiranje UNRWA-e, dovodeći u pitanje vrijednost agencije te govoreći da Palestinci trebaju pristati na obnovljene mirovne pregovore s Izraelom i pozivajući na nespecificirane reforme.
Prva Trumpova administracija je također napustila Vijeće za ljudska prava od 47 članova na polovici svog trogodišnjeg mandata zbog, kako je rekla, kronične pristranosti protiv Izraela i manjka reformi.
Sjedinjene Američke Države trenutno nisu dio tijela sa sjedištem u Ženevi.
Pod demokratskim predsjednikom Joe Bidenom, SAD je ponovo izabran u Vijeće u mandatu 2022.-2024.
Radna skupina HRC-a će u kolovozu objaviti pregled stanja ljudskih prava u SAD-u, što je proces koji sve zemlje prolaze svakih nekoliko godina.
Premda tijelo nema pravno obvezujuće ovlasti, njegove rasprave nose političku težinu, a kritike mogu povećati međunarodni pritisak na vlade da promijene politike.
Otkako je stupio na dužnost 20. siječnja, Trump je naredio da se SAD povuče iz Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) i Pariškog sporazuma o klimatskim promjenama, što je učinio i u tijeku svog prvog mandata.
Izraelski veleposlanik u SAD-u Danny Danon je u ponedjeljak pohvalio očekivane Trumpove poteze, optuživši HRC za "agresivnu promociju ekstremnog antisemitizma".
"Istovremeno, UNRWA je izgubila svoj status neovisne humanitarne organizacije te se pretvorila u terorističko tijelo pod kontrolom Hamasa i krinkom humanitarne agencije", rekao je.
Glavni povjerenik UNRWA-e Philippe Lazzarini je prošlog tjedna rekao da je agencija bila meta "žestoke kampanje dezinformacija" kako bi se "agenciju prikazalo kao terorističku organizaciju".
SAD je bio najveći donator organizacije, osiguravajući između 300 i 400 milijuna dolara godišnje, no Biden je zamrznuo financiranje u siječnju 2024. nakon što je Izrael optužio desetak djelatnika UNRWA-e za sudjelovanje u smrtonosnom napadu militanata palestinskog Hamasa na Izrael 7. listopada 2023., koji je prouzročio rat u Gazi.
Američki Kongres je tada službeno suspendirao donacije za UNRWA-u do najmanje ožujka 2025.
UNRWA osigurava pomoć te zdravstvene i obrazovne usluge za milijune Palestinaca u Gazi i Zapadnoj obali, uključujući Istočni Jeruzalem, Siriju, Libanon i Jordan.
Ujedinjeni narodi su rekli da je devet djelatnika UNRWA-e možda bilo uključeno u napad 7. listopada 2023. te da su otpušteni.
Otkriveno je i da je Hamasov zapovjednik u Libanonu, kojeg je Izrael ubio u rujnu, također radio za organizaciju.
UN je obećao istražiti sve optužbe, a od Izraela opetovano traži dokaze, za koje kaže da nisu podastrijeti.
Izraelska odluka kojom se UNRWA-i zabranjuje djelovanje na izraelskom teritoriju i komunikacijska s izraelskim vlastima stupila je snagu 30. siječnja.
UNRWA je u utorak priopćila da je njezina financijska situacija loša, i prije očekivane odluke američkog predsjednika da nastavi s obustavom financiranja.
Upitana za komentar, glasnogovornica UNRWA-e Juliette Touma rekla je: "Kada i ako izvršna naredba bude izdana, moći ćemo to komentirati."
No financijsko stanje UNRWA-e je "vrlo, vrlo loše, pogoršalo se u proteklih nekoliko mjeseci i očekuje se da će se nastaviti pogoršavati."