Popularna aplikacija

Još samo četiri dana do zabrane TikToka. Hoće li Trump i Biden spasiti situaciju?

| Autor: Glas Istre
(Reuters)

(Reuters)


Prodaja aplikacije nekom od američkih kupaca, omogućila bi joj povratak na tržište. No, postoji i scenarij u kojemu TikTok ne bi poduzeo ništa i nastavio bi s radom u nadi da Trumpova administracija neće inzistirati na zabrani, donosi Poslovni.hr.

Izabrani predsjednik Donald Trump razmatra mogućnost odgode zabrane TikToka u SAD-u, što bi njegovoj administraciji dalo više vremena za postizanje dogovora s potencijalnim američkim kupcima aplikacije, otkrili su izvori za CNN.

Prema pisanju The Washington Posta, moguća izvršna naredba osigurala bi da 170 milijuna američkih korisnika TikToka nastavi koristiti aplikaciju još neko vrijeme, dok se ne pronađe dugoročno rješenje.

Trumpova promjena stava

Iako je tijekom svog mandata snažno zagovarao zabranu TikToka, Trump je u posljednje vrijeme ublažio svoj stav. U lipnju je čak objavio TikTok video poručivši da želi "spasiti TikTok". Prošlog mjeseca zatražio je od Vrhovnog suda da odgodi primjenu zakona, kako bi njegova nadolazeća administracija mogla pronaći rješenje.

Unatoč tome, nije isključeno da na kraju ne poduzme ništa. Kako se rok za zabranu bliži, ostaje nejasno hoće li Trump poduzeti konkretne korake.

Podsjetimo, TikTok i njegova matična kompanija ByteDance imaju manje od četiri dana prije nego što zabrana stupi na snagu, osim ako se aplikacija ne proda američkom kupcu. Odluka Vrhovnog suda, koja se očekuje uskoro, mogla bi potvrditi zakon, čime bi zabrana postala važeća u nedjelju.

S obzirom na to da bi zabrana stupila na snagu dan prije nego što Trump preuzme dužnost predsjednika, njegova eventualna izvršna naredba 20. siječnja ne bi mogla spriječiti zabranu, već samo utjecati na njezinu provedbu.

Može li Biden intervenirati?

Jedina osoba koja bi mogla spriječiti zabranu prije nego što postane službena jest aktualni predsjednik Joe Biden.

Neki zakonodavci, poput demokratskog senatora Eda Markeyja i republikanca Randa Paula, pozvali su Bidena da produlji rok za zabranu. Američki zakon mu omogućuje produljenje do 90 dana, no samo ako dokaže Kongresu da su pregovori o prodaji TikToka značajno napredovali.

Međutim, ByteDance i dalje tvrdi da nema namjeru prodati aplikaciju, što otežava Bidenovu moguću intervenciju.

Ako zabrana stupi na snagu, TikTok bi mogao potpuno obustaviti svoje usluge u SAD-u, omogućujući korisnicima preuzimanje podataka, ali onemogućujući im daljnji pristup videozapisima.

Prodaja aplikacije nekom od američkih kupaca, omogućila bi joj povratak na tržište. No, postoji i scenarij u kojemu TikTok ne bi poduzeo ništa i nastavio bi s radom u nadi da Trumpova administracija neće inzistirati na zabrani.

Pribjegne li ByteDance tom scenariju, tada bi američke kompanije poput Applea, Googlea i Oraclea, mogle biti prisiljene prekinuti podršku aplikaciji.

Tko bi mogao kupiti TikTok?

Među potencijalnim kupcima spominje se Elon Musk, koji ima resurse za preuzimanje aplikacije i blisko je povezan s Trumpom. Tu su i investitor Kevin O’Leary te bivši vlasnik Los Angeles Dodgersa Frank McCourt koji su ponudili 20 milijardi dolara da od ByteDancea otkupe TikTok. Međutim, njihova ponuda ne uključuje kupnju "magičnog” algoritma – ključnog faktora uspjeha TikToka, koji korisnike drži prikovanima za ekrane dulje, ciljano im plasirajući sadržaj. Upravo taj algoritam najviše zabrinjava američke dužnosnike iz sigurnosnih razloga.

Odluči li ByteDance ipak pregovarati o prodaji, Trump bi to mogao iskoristiti kao razlog za privremenu odgodu zabrane.

Iako Trumpova izvršna naredba ne bi riješila problem dugoročno, omogućila bi dodatno vrijeme i održala TikTok dostupnim američkim korisnicima još neko vrijeme. Ipak, budućnost aplikacije ostaje neizvjesna, prenosi Poslovni.hr.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter