Skup u znak podrške opozvanom predsjedniku (Reuters)
Južnokorejski istražitelji tražit će produženje naloga za uhićenje opozvanog predsjednika Yoon Suk Yeola, rekao je dužnosnik u ponedjeljak, dok je agencija za borbu protiv korupcije zatražila od policije da preuzme napore za izvršenje uhićenja.
Zahtjevi istražitelja dolaze nakon neuspjelog pokušaja uručenja naloga u petak jer su predsjednički zaštitari formirali ljudski lanac kako bi istražiteljima blokirali pristup Yoonu.
Yoon je pod kaznenom istragom zbog pobune i uvođenja izvanrednog stanja 3. prosinca 2024. koje je zaprepastilo Južnu Koreju i dovelo do prvog naloga za uhićenje predsjednika.
Ured za istraživanje korupcije za visoke dužnosnike (CIO) vodi istragu, kojoj su se pridružili policija i tužiteljstvo, o optužbama da je Yoon osmislio pobunu svojim uvođenjem izvanrednog stanja.
Parlament je 14. prosinca opozvao Yoona i suspendirao ga s predsjedničkih dužnosti. Ustavni sud vodi slučaj kako bi odlučio hoće li ga trajno razriješiti dužnosti ili ga vratiti na posao.
Policijski dužnosnik rekao je Reutersu da razmatraju zahtjev za uhićenjem, za što rok istječe u ponedjeljak u ponoć, a CIO planira zatražiti produljenje uhidbenog naloga na sudu u ponedjeljak.
Yoonovi odvjetnici tvrdili su da antikorupcijske snage koje vode njegovu kaznenu istragu nemaju ovlasti prema južnokorejskom zakonu da istražuju bilo koji slučaj koji uključuje optužbe za pobunu.
U ponedjeljak je Seek Dong-hyeon, odvjetnik koji savjetuje Yoona, rekao da je pokušaj prijenosa izvršenja naloga za uhićenje zapravo priznanje CIO-a da su njegova istraga i nalog bili "nezakoniti".
Zapadni okružni sud u Seulu odbacio je u nedjelju zabranu koju je podnio Yoonov odvjetnički tim kojim su tražili poništenje naloga za uhićenje predsjednika i pretragu njegove službene rezidencije, navodi Yonhap.
Usred tekućeg političkog preokreta, američki državni tajnik Antony Blinken posjećuje Južnu Koreju ovog tjedna gdje bi se trebao sastati s visokim vladinim dužnosnicima kako bi ponovno potvrdio savezništvo sa Seulom, prema američkom State Departmentu.