(Foto: R.R./ATAImages)
Crna Gora u četvrtak je započela trodnevnu žalost nakon što je naoružani napadač otvorio vatru u cetinjskoj gostionici, ubivši 12 ljudi uključujući dvoje djece.
Ulice Cetinja i njegova naselja Bajica u četvrtak ujutro bile su puste, a policija je dežurala ispred kuće napadača, javlja fotoreporter AFP-a.
"Dvanaest osoba je ubijeno, od kojih su dvoje djeca", rekla je tužiteljica Andrijana Nastić novinarima u Cetinju, na jugu zemlje.
45-godišnji napadač preminuo je nakon što je sam sebi ispalio hitac u glavu, okružen policijom nakon višesatne potrage, priopćila je policija rano u četvrtak.
Ubilački pohod počeo je oko 17.30 sati u Bajicama, dijelu Cetinja, priopćila je policija.
Žrtve su ubijene na pet različitih lokacija, a prve četiri u restoranu, podijelila je tužiteljica.
Dvoje ubijene djece bilo je u dobi od 10 i 13 godina, navodi policija.
Četiri osobe također su teško ozlijeđene i prevezene u bolnicu u Podgorici.
U četvrtak ujutro troje je i dalje u kritičnom stanju, među kojima jedan u izuzetno kritičnom, zadobivši ozljedu glave, rekao je novinarima ravnatelj bolnice Aleksandar Radović.
'Užasna tragedija'
“Strašna tragedija pogodila je sve nas na Cetinju, u Bajicama”, rekao je premijer Milojko Spajić za državnu televiziju RTCG.
Načelnik policije Lazar Šćepanović rekao je da je osumnjičeni "cijeli dan konzumirao alkoholna pića", a onda je došlo do svađe između njega i drugog gosta gostionice.
Potom je otišao kući, gdje je uzeo oružje, vratio se u gostionicu i ubio četvero ljudi, a onda se uputio na druge lokacije, rekao je Šćepanović.
Policija je ranije isključila bilo kakav "obračun organiziranih kriminalnih skupina", dodavši da je vatreno oružje bilo u ilegalnom posjedu.
'Šokiran i potresen'
Premijer Spajić tvrdi da je pucnjava ishod pretjerane "kavanske svađe koja je otišla u krivom smjeru", najavivši pooštravanje kriterija za posjedovanje vatrenog oružja u zemlji.
"Ovo je tragedija nakon koje se moramo zapitati kome u Crnoj Gori smije biti dozvoljeno posjedovanje vatrenog oružja", kazao je.
Državno vijeće za nacionalnu sigurnost sastat će se u petak kako bi razmotrilo "ključne izazove u otkrivanju i zapljeni ilegalnog oružja", kao i zapošljavanje dodatnih policijskih službenika, stoji u priopćenju vlade.
Spajić je ranije na X-u objavio da će se "razmotriti sve opcije, uključujući i potpunu zabranu posjedovanja oružja".
Predsjednik Jakov Milatović rekao je da je "šokiran i potresen ovom tragedijom koja je bacila sjenu na naše Cetinje".
Prema švicarskom institutu koje se bavi istraživanjem oružja Small Arms Survey (SAS), u Crnoj je Gori trenutačno u opticaju približno 245.000 komada vatrenog oružja.
Masovne pucnjave i dalje su rijetke u Crnoj Gori, koja broji nešto više od 620.000 ljudi.
Cetinje, s populacijom od oko 13.000 ljudi, mjesto je nekadašnje kraljevske prijestolnice i nalazi se u planinskoj dolini koja je u velikoj mjeri ekonomski stagnirala.
To područje i njegova okolica uporišta su organiziranih kriminalnih skupina, a sukobi izbijaju sporadično između suparničkih mafijaških klanova.
U lipnju su dvije osobe poginule u eksploziji u sportskom centru na Cetinju, napadu koji se povezuje s organiziranim kriminalom.
Organizirani kriminal i korupcija i dalje su dva glavna problema koji muče Crnu Goru s kojima su se vlasti obvezale uhvatiti u koštac u nastojanjima da se pridruži Europskoj uniji.