predsjednička kandidatkinja

Program Kamale Harris usmjeren na smanjivanje životnih troškova

| Autor: Hina
(Foto: Reuters)

(Foto: Reuters)


Gospodarski program demokratske predsjedničke kandidatkinje Kamale Harris usredotočit će se na snižavanje troškova namirnica, stanovanja i zdravstvene zaštite, kao i jačanje poreznih olakšica za djecu, rekli su njezini suradnici i savjetnici, prenosi Reuters.

Harris, aktualna potpredsjednica SAD-a, planira iznijeti neke detalje svog gospodarskog plana u govoru u Sjevernoj Karolini u petak. Očekuje se da će se posebno  dotaknuti snižavanja troškova, s obzirom na to koliko su potrošačke cijene važne američkim biračima koji će 5. studenoga glasati na predsjedničkim izborima.

Inflacija je u srpnju po prvi put u gotovo tri i pol godine pala ispod tri posto, priopćilo je u srijedu Ministarstvo rada, no visoke cijene namirnica i robe široke potrošnje ostaju znatno iznad razine prije pandemije.

Ekonomija je i dalje glavna briga američkih birača, koji republikance općenito vide kao bolje gospodarstvenike.

Gospodarska platforma Kamale Harris blisko odražava onu predsjednika Joea Bidena a cilj joj je privući srednju klasu. Njezina će kampanja obratiti posebnu pozornost na ono što se sviđa biračima u državama koje će biti odlučujuće za izbor novog predsjednika, u trenutku kada je ostalo manje od 90 dana do predsjedničkih izbora, rekli su savjetnici.

"Iste vrijednosti, drugačija vizija", rekao je jedan suradnik, opisujući koliko će se njezina ekonomska agenda razlikovati od Bidenove. "Ne udaljava se daleko od njega po pitanju sadržaja, no ona će istaknuti pitanja koja su joj najvažnija."

Progresivne ekonomske ideje često dobro prolaze kod birača, ali se pokazalo da ih je teško zakonski provesti. Većina ekonomskih prioriteta, koje predlažu i Harris i Trump, treba proći Kongres. Primjerice, prijedlog zakona o daljnjem proširenju poreznih olakšica za djecu prošao je u Zastupničkom domu, ali je nedavno zastao u Senatu.

Harris će inzistirati na smanjenju troškova najma stanova, odnosno financiranju pristupačnijeg stanovanja, a u središtu pozornosti bit će i dosadašnji njezin rad vezan uz pitanje klime i okoliša.

Nastojat će također istaknuti koliko se razlikuje od Trumpa u poreznoj politici i carinama te održati Bidenovo obećanje da neće povećavati poreze ljudima koji zarađuju 400.000 dolara ili manje godišnje, rekli su savjetnici. Trump je srezao stopu poreza na dobit s 35 posto na 21 posto i uveo druge porezne olakšice koje će isteći sljedeće godine.

Trump je obećao da će smanjenje poreza učiniti trajnim i predložio nove sveobuhvatne carine na uvoz, no Harris odbija paušalno povećanje carina. 

Na Nacionalnoj konvenciji republikanaca 18. srpnja, povodom prihvaćanja nominacije, Trump je iznio svoju viziju budućnosti. Uz ostalo, predložio je opću carinsku stopu od 10 posto na sve uvozne proizvode i vrlo agresivnu carinu od 60 posto na sve kineske proizvode.

"Amerika si ne može priuštiti još četiri godine Kamaline neuspješne ekonomske politike. Predsjednik Trump dokazao je da je ovu zemlju učinio prosperitetnom i pristupačnom, a Amerikanci mu mogu vjerovati da će ponovno vratiti više novca u njihove džepove", rekla je Trumpova glasnogovornica Karoline Leavitt. 

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter