(Foto: Reuters)
Poljoprivrednici diljem Njemačke započeli su ovoga ponedjeljka (8.1.) jednotjedni štrajk u znak prosvjeda protiv planova vlade da smanji poljoprivredne subvencije. Oni su širom zemlje svojim traktorima blokirali prometnice i ulaze u gradove. Samo na demonstracijama pred Brandenburškim vratima u Berlinu policija je izbrojala 566 traktora, kamiona, automobila i prikolica, piše Deutsche Welle.
Unatoč započetim masovnim prosvjedima savezna vlada je danas usvojila paket mjera štednje za proračun 2024. koji sadržava i ukidanje subvencija koje pogađa poljoprivrednike. Paket mjera je upućen na odlučivanje u Bundestag. Nakon prosvjeda koji su održani i prošli tjedan vlada je već odustala od ukidanja oslobađanja poljoprivrednika od plaćanja poreza na vozila i ublažila odluku o ukidanju subvencija za dizel gorivo za poljoprivrednike, tako što će ona biti provedena postupno do 2026. No poljoprivrednici traže od vlade da potpuno odustane od ove odluke.
Njemački mediji su već tijekom vikenda upozoravali građane na moguće gužve u prometu, a vlasti su ih pozvale da u ponedjeljak koriste željeznički prijevoz i odustanu od vožnje automobilima. Poslodavci su preporučili zaposlenima da rade od kuće ondje gdje je to moguće, a škole će djeci opravdati izostanke s nastave.
Scene s blokadama su se proteklih tjedana već viđale tu i tamo po Njemačkoj. Sredinom prosinca su stotine traktora stajale u centru Berlina.
Na nekim snimkama se vidi kako policija pokušava vozilima blokirati put traktora, ali ovi skreću s puta i kotačima promjera od skoro dva metra lako preko njiva i kanala zaobilaze policijske blokade. „Mnoge akcije nisu samo pravno neopravdane, već ponekad predstavljaju ugrožavanje prometa i javne sigurnosti i reda”, kritizira sindikat policije. Jer, policija će imati pune ruke posla.
Nakon što je Ustavni sud zabranio saveznoj vladi nova zaduženja i unošenje određenih izdataka u proračun za 2024. godinu, u državnoj blagajni je nastala rupa od 17 milijardi eura.
Tek je prije neki dan postignut kompromis oko novog proračuna u koalicijskoj vladi sastavljenoj od tri stranke – socijaldemokrata (SPD), Zelenih i liberala (FDP). Time se ukidaju razne subvencije, što će dovesti do značajnog povećanja cijene benzina i dizela, električne energije i grijanja, a ukinute su i subvencije za električne automobile i smanjen je tempo mnogih investicija.
Teški traktori i poljoprivredni strojevi troše velike količine dizela i imaju motore velike snage. Njemački poljoprivrednici smatraju da se njihovo oruđe ne smije tretirati isto kao i privatne automobile. To je razlog zašto su ozlojeđeni poljoprivrednici pozvali na blokadu cijele zemlje.
Predsjednik Saveza poljoprivrednika Joachim Rukwied naglasio je da su radikalni potezi nepoželjni, jer su se među buntovnike navodno uvukle i razne ekstremističke desne i druge grupe.
Rukwied je kritizirao incident koji se dogodio u četvrtak, kad je nekoliko desetaka bijesnih poljoprivrednika na sjeveru Njemačke „čekalo“ ministra gospodarstva Roberta Habecka na pristaništu trajekta kojim se vraćao s kraćeg odmora na jednom otoku. Trajekt se morao okrenuti i pristati drugdje, dok je policija upotrijebila i papar-sprej.
Taj potez naišao je na osude gotovo cijele političke scene, a od njega se ogradio i Rukwied. Takve „akcije štete našim političkim ciljevima. Želimo idućih tjedana prosvjedovati mirno i uredno”, rekao je on.
Također je naglasio da nema mjesta za desničarske i „druge radikalne grupe koje sanjare o rušenju poretka“. „Mi smo demokrati i kod nas se političke promjene, ako su poželjne, događaju glasanjem na izborni dan”, dodao je Rukwied.
U Njemačkoj postoji 256.000 poljoprivrednih imanja u kojima radi oko 937.000 ljudi. Prosvjedi su novi veliki udarac za koalicijsku vladu kancelara Olafa Scholza koja je jedna od najnepopularnijih vlada u povijesti Njemačke.