(Foto: Pixabay)
Vlada novog poljskog premijera Donalda Tuska prisegnula je u srijedu, što je posljednji korak u prijenosu vlasti u državi kojom su osam godina vladali nacionalisti, često u sporovima s Europskom unijom.
Nakon godina sukoba između Varšave i Bruxellesa pod prethodnom poljskom vladom predvođenom konzervativnom strankom Pravo i pravda (PiS), imenovanje bivšeg šefa Europskog vijeća stvara ozračje za bolje odnose Varšave i ostatka Europe.
U govoru u parlamentu u utorak, Tusk, koji je obnašao dužnost premijera i od 2007. do 2014. godine, obećao je osigurati milijarde eura iz europskog proračuna, ranije zamrznutih zbog zabrinutosti Bruxellesa oko vladavine prava u zemlji.
Taj bi zadatak mogli otežati suci koje je PiS imenovao u sklopu svojih kontroverznih reformi koje su kritičari nazivali razornima za neovisnost sudstva. Tu je i predsjednik Andrzej Duda, saveznik PiS-a, koji ima pravo veta na donošenje zakona.
„Morate biti optimistični”, rekao je Tusk uoči svoje prisege u predsjedničkoj palači.
„Nadam se da imamo zajedničke ciljeve, čak i ako imamo različite putove i iskustva. Nitko ne sumnja da moramo služiti Poljskoj”.
Poljski Ustavni sud u ponedjeljak je odlučio da je izborna reforma koju Poljska mora donijeti kako bi omogućila pristup europskim sredstvima neustavna. Isti zaključak sud je donio o kaznama koje je najviši sud EU-a izrekao prije donošenja konačne odluke, poznatima kao privremene mjere.
Tusk bi u četvrtak i petak trebao sudjelovati na sastanku na vrhu EU-a. Osim pokušaja deblokade sredstava za Poljsku, Tusk će raditi i na podršci ukrajinskom članstvu u europskom savezu.
U vrijeme dok je Kijev sve zabrinutiji oko predanosti zapadnih saveznika financiranju njegove obrane protiv ruske invazije, Tusk najavljuje da će Poljska zagovarati nastavak pomoći.
Na skupu u Bruxellesu veto na početak pregovora Ukrajine s EU-om bi mogla staviti Mađarska, čiji je premijer Viktor Orban bio najbliži prošlim poljskim vlastima.