(Foto Reuters)
Čelnik španjolskih socijalista Pedro Sanchez, vješt hazarder koji se uvijek vraćao kad bi ga ga otpisali, dobio je u četvrtak novi premijerski mandat pošto je odigrao svoj najriskantniji potez davši amnestiju zagovornicima katalonskog odcjepljenja u zamjenu za podršku.
"Naučio sam da moram izdržati sve dok sudac ne označi kraj utakmice", napisao je bivši košarkaš u svojoj autobiografiji iz 2019.
Taj 51-godišnji političar gotovo da je bio proglašen politički mrtvim kada je njegova stranka PSOE na lokalnim i regionalnim izborima u svibnju doživjela krah, ali obrat je slijedio u srpnju kada je na parlamentarnim izborima učinio sve kako bi se održao na premijerskoj dužnosti koju obnaša od 2018.
Parlamentarni izbori nisu dali jasnog pobjednika. Najviše glasova osvojila je konzervativna Narodna stranka (PP), ali nedovoljno za formiranje vlade. Sanchezovi socijalisti na izborima su ostvarili drugi najbolji rezultat i za sastavljanje vladajuće koalicije pružili su ruku katalonskim separatističkim strankama.
U zamjenu za njihovu potporu Sanchez je pristao amnestirati sudski procesuirane katalonske političare i aktiviste optužene zbog sudjelovanja u neuspjelom pokušaju odcjepljenja Katalonije 2017.
Dogovor o amnestiji razbjesnio je velik dio španjolske javnosti i prosvjedi protiv Sancheza privukli su na ulice španjolskih gradova u nedjelju između 450.000 i 2 milijuna prosvjednika ogorčenih ustupcima katalonskim i baskijskim političarima.
Politologinja s madridskog sveučilišta Complutense Paloma Roman smatra da je Sanchez nadaren za politiku i da mu se riskiranje isplatilo, no upozorila je da bi mu novi mandat mogao biti vrlo kompliciran jer će koaliciju činiti brojne stranke.
Peugeotom obišao zemlju
Taj 190 cm visoki muškarac koji je kao mladić prozvan El Guapo (Ljepotan) zbog sličnosti s glumcem Caryjem Grantom posjeduje pokerske vještine i više puta uspijevao se izvući iz teških situacija.
Rođen 1972. u Madridu, Pedro Sanchez studirao je ekonomiju i optužuju ga da je plagirao doktorat što on redovito niječe. Još kao student pristupio je socijalistima, a ljeti 1998., pred početak političke karijere zaposlio se u Bruxellesu.
Usponi na političkoj ljestvici počeo je 2013. Vodstvo najstarije političke stranke u Španjolskoj preuzeo je 2014., tada kao još posve nepoznat zastupnik.
U 2015. i 2016., pod njegovim vodstvom socijalisti su ostvarili najlošije rezultate. Pobijedila je Narodna stranka i mnogi su Sanchezu proricali kraj karijere. Ni šest mjeseci poslije uzduž i poprijeko prešao je Španjolsku Peugeotom 407 kako bi se susretao s aktivistima i dobio je njihovu podršku.
Ta upornost dovela ga je na vlast u lipnju 2018., nakon novog pokeraškog poteza: okupivši ljevicu te baskijske i katalonske stranke uspio je ishoditi da parlament izglasa nepovjerenje konzervativnom premijeru Marianu Rajoyu obilježenom korupcijskim skandalom i preuzeti tu dužnost.
Na čelu nestabilne većine bio je primoran raspisati parlamentarne izbore 2019. koje je i dobio, a 2020. morao je sklopiti brak iz računa sa suparničkom strankom Podemos (radikalna ljevica) kako bi se održao na vlasti.
Prvi premijer koji zna engleski
U pet godina uspio je reformirati tržište rada i mirovina, povećati za 50 posto najnižu plaću i zakonom rehabilitirati žrtve Građanskog rata (1936.-1939.) i diktature Francisca Franca (1939.-1975).
Takvi potezi izazvali su napetosti sa saveznicima s radikalne ljevice te kritike zbog veza sa zagovornicima neovisnosti. Te kritike sada bi se mogle udvostručiti zbog zakona o amnestiji za zagovornike odcjepljenja koje kritiziraju i neki članovi same Sanchezove stranke.
Sanchez "se nikad nije našao u laganoj političkoj situaciji", ali sadašnja je "najsloženija dosad", ističe Paloma Roman te sažima da je većina koju je okupio za novi mandat "suviše heterogena" da bi " mogao mirno vladati".
"Sancheza nije lako svrstati. Njegova osnovna karakteristika je prilagoditi se okolini u svim situacijama", rekao je za briselski bilten Politico politički komentator Ruben Amon.
Prije nego što je postao profesor na sveučilištu, Pedro Sanchez Perez Castefon bio je zastupnik u Europskom parlamentu i i član ureda Visokog predstavnika UN-a u Bosni i Hercegovini, piše na njegovoj službenoj stranici.
Na međunarodnoj sceni Sanchez uživa ugled i utjecaj više nego nijedan od njegovih prethodnika. Prvi je španjolski premijer koji dobro govori engleski pa se i spominjao i kao kandidat za položaje u Europskoj uniji i NATO-u.