(Foto Reuters)
Ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov pozvao je na prekid vatre i rješavanje humanitarnih pitanja kao prioritet za ublažavanje napetosti u ratu u Gazi.
"Nakon toga, naravno, potreban je mehanizam koji sagledava situaciju u širem kontekstu", rekao je Lavrov u Teheranu, na marginama razgovora o nestabilnosti u regiji Južnog Kavkaza, izvijestila je ruska novinska agencija Interfax.
Taj kontekst, rekao je, predviđa rješenje s dvije države. Optužio je Washington da godinama blokira rad Kvarteta za Bliski istok koji čine Ujedinjeni narodi, SAD, Europska unija i Rusija.
Osim prekida vatre, Rusija je tražila otvaranje humanitarnih koridora za pomoć stanovništvu Pojasa Gaze u hrani i lijekovima.
Na sastanku ministara vanjskih poslova Irana, Turske, Armenije i Azerbajdžana u Iranu, Lavrov je kritizirao raspoređivanje američkih ratnih brodova u istočnom Sredozemlju kao opasno uplitanje u sukob.
Što je više takvih koraka, "to je veća opasnost da se sukob proširi", rekao je šef ruske diplomacije.
Rusko čelništvo, koje vodi rat protiv Ukrajine, već danima poziva da se poštede civili i civilna infrastruktura. U Ukrajini je od početka rata u ruskim napadima ubijeno na tisuće civila i uništena su čitava sela i gradovi.
Rusija i Iran u ozračju “povjerenja” učvršćuju svoje bilateralne odnose, priopćilo je rusko ministarstvo vanjskih poslova rano u utorak nakon što je šefa ruske diplomacije Sergeja Lavrova tijekom posjeta Teheranu primio iranski predsjednik Ebrahim Raisi.
“U tradicionalnom ozračju povjerenja, sadržajno se razgovaralo o aktualnim aspektima bilateralnog programa s naglaskom na daljnju izgradnju cjelokupnog kompleksa višestranog rusko-iranskog partnerstva”, priopćilo je ministarstvo vanjskih poslova.
Lavrov, koji je otišao u Teheran ubrzo nakon putovanja u Kinu i Sjevernu Koreju, razgovarao je o energetskim i logističkim projektima s iranskim ministrom vanjskih poslova Huseinom Amirabdolahianom.
Uobičajeno za takva ruska priopćenja, otkriveno je malo detalja razgovora koji su se održali usred rastućih napetosti na Bliskom istoku.
Lavrov je također sudjelovao u regionalnim razgovorima. čiji je domaćin bio Iran, o postizanju mira u regiji Južnog Kavkaza nakon što su azerbajdžanske snage prošlog mjeseca ponovno zauzele regiju Gorski Karabah i natjerale tisuće etničkih Armenaca na bijeg.
Od pokretanja svoje opsežne invazije na Ukrajinu u veljači 2022., Moskva je nastojala učvrstiti veze s Iranom.
Ukrajina je pozvala Teheran da prestane isporučivati smrtonosne bespilotne letjelice Rusiji, za koje Kijev kaže da su odigrale glavnu ulogu u napadima Moskve na ukrajinske gradove i infrastrukturu.
Iran je u početku negirao isporuku bespilotnih letjelica Shahed kamikaze Rusiji, ali je kasnije rekao da je isporučio mali broj prije nego što je Moskva pokrenula rat.
Sjedinjene Države su rekle da su zabrinute zbog “rastućeg obrambenog partnerstva” između Irana i Rusije, koje predstavlja rizik ne samo za Ukrajinu već i za iranske susjede.