PARK AVENIJA 69

POLA STOLJEĆA HAKLERA S DUŠOM Danas na "Ulici" nekadašnji najbolji majstori malog nogometa obilježavaju rijedak jubilej. Najuspješnija malonogometna družina slavi 50. rođendan

| Autor: Goran ROJNIĆ

U subotu, od 19 sati, na parketu Doma sportova "Mate Parlov" slavit će se pola stoljeća "od rođenja" najuspješnije haklerske družine Pule i Istre - Park Avenije 69. Subotnja proslava jubileja prepoznatljive točke pulske ljubavi prema malom nogometu, 50. rođendana Avenije, prilika je da se iskaže poštovanje najsvjetlijoj stranici povijesti hakla ovih prostora

Subota će biti poseban dan na "Ulici", najvećem istarskom malonogometnom turniru, a u dva navrata, 2011. i 2013. godine, i najmasovnijem u Hrvatskoj kada se nadmetalo više haklerskih
družina nego na legendarnoj "Kutiji šibica". Neće subota biti posebna samo u natjecateljskom dijelu, jer na parket izlazi branitelj naslova s Verude, već u revijalnom, kojim će se odati priznanje najvećim haklerskim majstorima koje je grad drevne Arene imao.

Sinonim za hakl

Naime, od 19 sati, na parketu Doma sportova "Mate Parlov" slavit će se pola stoljeća "od rođenja" najveće malonogometne družine Poluotoka i istinskog sinonima za pulski hakl u njegovim najjačim danima - Park Avenije 69. Subotnja proslava jubileja, 50. rođendana Avenije, prilika je da se iskaže poštovanje najsvjetlijoj stranici povijesti pulskog hakla.

"Pula ima dva bulevara (Uljanikov i Južni), ali samo jednu Aveniju, a ona je legendarna i sinonim uspjeha.", započeo sam tekst prije deset godina prilikom 40. rođendana "Avenije". Rečenica koja i danas vrijedi. Među iskusnim kibicima hakla još uvijek vrijedi "sveto pravilo" kada se nekome želi udijeliti kompliment za sjajne prezentacije na parketu - "Igraju kao Avenija".

Najtrofejnija, najuspješnija i najkarizmatičnija haklerska družina Pule, prigodnim sportskim programom proslavit će pola stoljeća djelovanja i bit će to prilika da se iskaže poštovanje svih
zaljubljenika u onaj istinski mali nogomet kada je lepršavost, vic u igri i "prodavanje tunela" bilo uobičajena pojava majstora ovog sporta. Slike su to pohranjene u kolektivnoj memoriji odrastanja one urbane Pule koju smo nekad, jednostavno, živjeli. Možda ih se nije, nakon što su sve pokorili, voljelo istim žarom kao na počecima njihove karijere, ali im se divilo, a protokom godina, posebno poštovalo za svu kvalitetu i uspjehe koje su ostvarili. Podatak da su dvaput, u Tuzli 1986. i Zagrebu 1989. godine, bili četvrti u bivšoj državi koja je brojala tri milijuna haklera, dovoljno govori o uspješnosti "Avenije", o osvojenim "Ulicama" i turnirima toliko se toga napisalo i ispričalo. Uostalom, a kako drugačije, bili su prvi registrirani Malonogometni klub (MNK) na istarskom poluotoku.

"Hakleri s dušom" bili su povezani s frontmenom Atomskog skloništa, Sergio Blažić Đoser bio je njihov najvatreniji navijač, sponzor i prijatelj. Organizirajući "Memorijal" u njegovu čast uspjeli su na par
dana pogled cijele bivše države usmjeriti prema "maloj Puli" kada se "sve vrijedno spomena" guralo da bude dio te manifestacije.

Najsvjetlija stranica

Već na sam spomen "Avenije" mnogi Puležani, s dozom nostalgije, sjete se "onih ljepših" vremena, najsvjetlijih stranica povijesti pulskog hakla, a ustvari, riječ je o ogromnom poštovanju prema prošlom vremenu Pule iz koje je bilo teško iskoračiti u bivšoj državi i to je uspijevalo samo istinskim
majstorima. A "Avenija" ih je bila prepuna jer riječ je o najvećim majstori hakla na prostoru našeg poluotoka, koji su Pulu postavili na malonogometnu kartu bivše države i ispričali najljepšu priču razvoja pulskog hakla. Avenija je, stvarno, igrala najljepši mali nogomet.

Danas, kada slave pola stoljeća osnivanja na današnjem igralištu Gimnazije, Pula se može još jednom nakloniti tim "starcima" koji su svima utrli put i činili ih motiviranijima da dostignu njihove uspjehe, druženja, prijateljstva, kumstva, organizacije?

Đoserov memorijal

Posebno poglavlje u Avenijoj povijesti sigurno je Đoserov memorijal, koji je dvanaest godina bio prestižni sportsko-muzički događaj na području države, kako bivše tako i današnje. Izgubivši velikog prijatelja, kojem je mali nogomet bio odušak u napornoj borbi s teškom bolešću, Avenija je željela odati počast Đoseru, velikom zaljubljeniku u mali nogomet. Stoga je 1989. pokrenut Memorijal, prvo isključivo kao malonogometni turnir, a kasnije kao manifestacija koja je bila puno više i koju se s nestrpljenjem čekalo svake godine zbog spektakla, muzike, sporta i humanosti.

Usporedo s Memorijalom Avenija je među prvima u državi pokrenula školu nogometa, izazvavši tada euforiju među najmlađim zaljubljenicima u nogomet. Ujedno je postala prvi malonogometni klub na
istarskom poluotoku, posluživši i drugima kao primjer.

Najveći uspjesi

Među mnogobrojnim ostvarenjima Park Avenije '69 ističu se osvajanja prva mjesta na turnirima: Moja ulica, moja ekipa, međunarodnog turnira u Frankfurtu 1984. godine, Kupa Doma mladosti 1985. godine, YURK-ovog turnira u Ljubljani 1986. godine, Kupa AT Cluba 1988., godine, umaškog Katoro kupa 1989. godine, Istarskog revijalnog kupa 1989. godine, Istra Hakla 1989. godine te 5. memorijala "Sergio Blažić Đoser" 1992. godine, kao i prve službene Malonogometne lige Općine Pula '91./'92. i turnira "Pula tri miljara lit" 1993. godine, a ističu se i velika dostignuća - 4. mjesta na finalnim YURK-ovim turnirima u Tuzli 1986. i Zagrebu 1989. godine.

Repriza finala s početka '80-ih i "trokut" revija

Proslava jubileja, prirodno, događa se na "Ulici" s obzirom da je dugo godina "Avenija" bila jedina momčad koja se triput (za neke i četiri puta) okitila naslovom "heroja Ulice", puno prije nego je taj naslov uopće dobio takvo ime. Tek na obnovljenoj Ulici im se pridružila Pizzeria Jupiter braće Mavrić i Fatosa Hoxhe.

Nešto stariji igrači "Avenije" (Tominić, Milovan, Orlić, Crnobori, Radulović, Četković, Ivković, Bešir, Matteoni, Halilović, Kresojević, M. Rašula, Maletić, Peruško, Banjac, Rabar, pod vodstvo Marjana Krivičića, u trokut revijalnom turniru, kojeg će suditi Boro Angelovski, Vlado Ivančić i Branislav Šokec, odmjerit će "snage" sa svojim najvećim suparnikom, družinom Bure, dvostrukim osvajačem "Ulice",
koja se samo za ovu prigodu ponovno okuplja i na pulski će parket izvesti neke od nekadašnjih najvećih zvijezdi pulskog nogometa Scorije, Bubića, Cukona, Jadreška, Valića, Božića, Čikade, Ignjatića, Mihovilovića, Kezmića, Kolića, Petrovića, pojačanu za boksačku legendu Peru Tadića. Usto će se na parketu pulske dvorane naći i "selekcija hakla", čiji će izbornici na parket poslati momčad u kojoj je nezaboravni Tone Šugar, potpisnik jednog od najupečatljivijih pogotka u povijesti pulskog Gradskog stadiona (protiv BSK-a u kvalifikacijama prilikom ulaska "stare" Istre u Drugu jugoslavensku ligu), potom frontmen nekadašnjih "Plavih bluza" Radovan Cukon, ali i brojni igrači Autsajdera (Dražen Hošnjak i Ličo Čalić), Poletarca (Dario Bilić i Aleksandar Ibriks), Linije 4a (Dragan Stokić i Zoran Moravac), Baletana (Alen Doblanović), Mambe (Dinko Foškić), Juga (Jadranko Tomišić)?
odnosno, neki od najboljih majstora hakla koji su parketom pulske dvorane oduševljavali, a bilo je jako puno u vrijeme kada je Pula bila pri vrhu hakla u bivšoj državi. Predvodila ih je upravo Park Avenija 69.

Nakon toga uslijedit će revija nešto mlađe "Avenije" (Rakić, Pekica, Vladan i Danilo Rašula, Černjul, Goran Peruško, Sladaković, Andrej i Ervin Radulović, Saša Četković, Stefano i Paolo Matteoni, protiv selekcije Futsala, organizatora "Ulice", koja će okupiti vrsne majstora malonogometnih vještina. 

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter