ZAGREB

Izložba kao povijest hrvatske rukometne reprezentacije gluhih

| Autor: Martina Vargek
Nastup na II. Svjetskom rukometnom prvenstvu, Caxias do Sul (Brazil), 2018. (Foto Martina Vargek)

Nastup na II. Svjetskom rukometnom prvenstvu, Caxias do Sul (Brazil), 2018. (Foto Martina Vargek)


Hrvatski športski muzej u suradnji s Hrvatskim sportskim savezom gluhih i Kineziološkim fakultetom Sveučilišta u Zagrebu organizirao je izložbu pod nazivom „Tišina na sedmercu“ koja predstavlja povijest hrvatske rukometne reprezentacije gluhih. Izložba će biti otvorena na Kineziološkom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu od 28. veljače do 28. ožujka 2022. godine, te će se moći razgledati radnim danom od 9 do 14 sati. Izložba je otvorena povodom 30–godišnjice djelovanja Hrvatskog sportskog saveza gluhih.

Izložba je audiodeskripcijom tekstova, videomaterijala i tri odabrana predmeta prilagođena slijepim i slabovidnim osobama te je u suradnji s Hrvatskom knjižnicom za slijepe tiskan i katalog izložbe na Brailleovom pismu.

Izložba je podijeljena u dvije cjeline. Prva cjelina prikazuje povijesni razvoj hazene i rukometa u svijetu i Hrvatskoj, dok se druga odnosi na osnivanje škola za gluhu djecu u Zagrebu, Splitu, Varaždinu i Rijeci, ali i prvih sportskih društava i rukometnih sekcija gluhih.

Prikazani su veliki uspjesi hrvatske rukometne reprezentacije gluhih koja je do danas osvojila 7 medalja na europskim rukometnim prvenstvima gluhih i 2 zlatne medalje na svjetskim rukometnim prvenstvima gluhih. Olimpijske igre gluhih u početku su se zvale Međunarodne igre gluhih i prve su održane u Parizu 1924. godine u organizaciji Međunarodnog odbora za sport gluhih. Međunarodne igre gluhih 1967. godine mijenjaju ime u Svjetske igre gluhih, dok su 2001. godine promijenile ime u Olimpijske igre gluhih. Na XI. Svjetskim igrama gluhih u Beogradu (Srbija) 1969. godine po prvi put se uključuje rukomet kao novi sport, a muška i ženska rukometna reprezentacija osvojile su 1. mjesto, ujedno je to bio i zadnji nastup ženske rukometne reprezentacije dok je muška rukometna reprezentacija nastavila nizati uspjehe.

mjhgm

Medalja Palmire Žunjić s nastupa na XI. Svjetskim igrama gluhih, Beograd (Srbija), 1969.

Tako su do danas sveukupno osvojili 12 medalja na olimpijskim igrama gluhih, dok od 1993. godine kada imaju prvi nastup kao hrvatska rukometna reprezentacija gluhih broje 7 osvojenih medalja. Izložba završava videomaterijalima na kojima rukometaši Tomislav Bošnjak, Ivan Pajić i Kristijan Živković opisuju način na koji je pandemija koronavirusa utjecala na njihove pripreme za XII. Europsko rukometno prvenstvo gluhih koje se održalo od 18. do 27. lipnja 2021. u Zagrebu.

Autorica izložbe je Martina Vargek, kustosica Hrvatskog športskog muzeja.

Izložba će gostovati u Rijeci, Poreču, Osijeku, Varaždinu i Splitu.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter