33. izdanje

Završetak Olimpijskih igara u Parizu: Sjajni trenuci, rekordi i kontroverze na putu prema Los Angelesu

| Autor: Katarina Blažević
(Foto: Reuters)

(Foto: Reuters)


Spušten je zastor na 33. izdanje ljetnih Olimpijskih igara uz svečanu ceremoniju koju je na stadionu Stade de France pratilo više od 70 tisuća ljudi. Olimpijski plamen je ugašen, a olimpijska zastava je iz ruku gradonačelnice Pariza Anne Hidalgo predana gradonačelnici Los Angelesa Karen Bass. Čast da uzme olimpijsku zastavu u svoje ruke i pomogne gradonačelnici imala je legendarna gimnastičarka i jedna od najboljih američkih sportašica svih vremena, Simone Biles.

A upravo su Sjedinjene Američke Države, zemlja domaćin sljedećih Igara, ponovo zasjale na samom vrhu ljestvice osvajača medalja. Nakon 16 dana i natjecanja na kojem je nastupilo više od 10.000 sportaša iz 206 država, uključujući i reprezentaciju izbjeglica, SAD je bio najuspješniji s 40 zlata, 44 srebra i 42 bronce, odnosno čak 126 medalja. I Kina je osvojila 40 zlata, ali s manjim brojem srebrnih i brončanih odličja (ukupno 91).

U Parizu su se rušili razni rekordi, ali nije samo sport bio u centru zbivanja. Ove su stvari obilježile 33. izdanje ljetnih Igara.

1. HRVATI

Hrvatski sportaši osvojili su sedam odličja u Parizu, s učinkom od dva zlata, dva srebra i tri bronce završili su na diobi 30. mjesta s Azerbajdžanom. Zlato su osvojila trofejna veslačka braća Valent i Martin Sinković te džudašica Barbara Matić, srebro hrvatski vaterpolisti tenisačica Donna Vekić, a broncu bacačica diska Sandra Perković, strijelac Miran Maričić i taekwondašica Lena Stojković.

2. SIMONE BILES

Nakon Olimpijskih igara u Tokiju, na kojima je osvojila srebro i broncu uslijed mentalnih problema, Simone Biles se u Parizu vratila na velika vrata na gimnastičku scenu. Amerikanka je osvojila tri zlata i jedno srebro te tako došla do broja od ukupno čak 11 olimpijskih medalja. Biles ima sedam zlatnih olimpijskih odličja te po dva srebra i bronce, čime je opravdala reputaciju najbolje gimnastičarke svih vremena, kao i jedne od najboljih sportašica ikad.

3. ARMAND DUPLANTIS

Šveđanin Armand Duplantis nastavio je dominaciju u skoku motkom, ali i još jednom srušio svjetski rekord. Duplantis je u Parizu preskočio nevjerojatnih 6,25 metara, a još prije srušenog rekorda osigurao je zlatnu medalju pa je tako i obranio titulu olimpijskoga pobjednika iz Tokija. Duplantisa je bodrilo 70 tisuća gledatelja, a on ih je oduševio proslavom s rukom u džepu i gestom pucanja iz pištolja, referirajući se na turskog strijelca Yusufa Dikeça.

4. NOVAK ĐOKOVIĆ

Nakon Olimpijskih igara u Parizu dvojbi i diskusija više ne bi trebalo biti. Novak Đoković osvojio je olimpijsko zlato i tako potvrdio titulu najboljeg tenisača svih vremena. Samo ova medalja nedostajala mu je u karijeri i uspio je doći do nje sjajnom pobjedom u finalu nad Carlosom Alcarazom. Đoković je potvrdio veliku karijeru i osvojio takozvani »Golden Slam«. Osvojio je sva četiri Grand Slam turnira, US Open, Australian open, Roland Garros, Wimbledon te olimpijsko zlato i dospio u društvo u kojemu su Andre Agassi, Rafael Nadal, Steffi Graf i Serena Williams.

5. IMANE KHELIF

Alžirka Imane Khelif u Parizu se okitila titulom olimpijske pobjednice u boksu u kategoriji do 66 kilograma, iako je njezin nastup izazvao brojne kontroverze. Naime, Khelif ima XY kromosome i povišenu razinu testosterona, ali je biološki – žena. Ipak, zbog kromosoma i testosterona javnost ju je »razapela« smatravši da je nepošteno što nastupa u ženskoj konkurenciji. Na kraju se i predsjednik MOO-a Thomas Bach uključio u raspravu i kazao da je Khelif rođena i odgajana kao žena.

6. SUDAČKE ODLUKE

Američka gimnastičarka Jordan Chiles osvojila je brončanu medalju na parteru, ali samo koji dan nakon dodjele medalja joj je oduzeta i »vraćena« Rumunjki Ani Barbosa. Naime, Chiles je u prvotnoj odluci sudaca bila peta, dok je broncu osvojila Barbosu, da bi potom suci nakon apela američke trenerice i provjere vježbe ipak promijenili odluku. Ipak, sudsko vijeće CAS-a je na kraju presudilo u korist Rumunjke jer su Amerikanci s apelom zakasnili – četiri sekunde.

7. POSLJEDNJA VEČERA

Igre nisu ni počele, a javnost je prilikom svečanog otvaranja »uzdrmala« navodna parodija »Posljednje večere«, slike slavnog renesansnog umjetnika Leonarda Da Vincija. Performans u kojem su sudjelovale članice skupine »Drag Race France« podsjećao je na biblijsku večeru Isusa Krista i njegovih apostola, ali organizatori su kasnije, uz ispriku, objasnili da je scena predstavljala grčkog boga Dioniza, a ne »Posljednju večeru«.

8. YUSUF DIKEÇ

Nije samo Duplantis bio oduševljen turskim sportašem. Yusuf Dikeç postao je viralni hit na društvenim mrežama nakon što je osvojio srebrnu medalju sa svojom streljačkom partnericom Sevvalom Ilaydom Tarhan u disciplini 10 metara zračni pištolj. Ali, on nije postao popularan zbog medalje, već zbog pristupa i načina na koji je osvojio to odličje. Dikeç je pucao s jednom rukom u džepu i bez standardne pucačke opreme, odnosno zaštite za uši te specijalnih naočala.

9. SEINE

Još uoči početka Igara znalo se da je rijeka Seine poprilično zagađena, ali organizatori su nakon nekoliko odgoda svejedno odlučili da će se ondje održati jedan segment triatlon natjecanja. Prva koja je završila u bolnici nakon plivanja u zagađenoj rijeci bila je belgijska sportašica Claire Michel, kojoj je bila potvrđena zaraza bakterijom Escherichia coli. Još se nekoliko sportaša u Parizu požalilo na iste probleme, poput Švicarca Adriena Brifforda i Norvežanina Vetlea Bergsvika Thorna.

10. MALA OLIMPIJKA

Egipatska mačevalica Nada Hafez nakon pobjede nad Amerikankom Elizabeth Tartakovsky na startu Olimpijskih igara otkrila je da se natječe u sedmom mjesecu trudnoće. Hazef je nakon meča rekla da je ponosna ne samo na svoj nastup, već i na to što se natjecala trudna, odnosno noseći jednu malu olimpijku. U osmini finala je ipak završila svoj nastup u Parizu nakon što je izgubila od Jeon Hayoung iz Južne Koreje.

Bez korona-pravila

Tijekom Olimpijskih igara potvrđeno je više od 40 slučajeva koronavirusa među sportašima, što pak i nije bilo iznenađujuće s obzirom na masovnost sportaša u Olimpijskom selu. Noah Lyles, američki sprinter, osvojio je broncu u utrci 200 metara, u kojoj je trčao iako je znao da je zaražen virusom. No, time nije prekršio pravila budući da su organizatori izdali samo zdravstvene preporuke, bez ograničenja, dopuštajući sportašima da se natječu ako žele i mogu. Također, britanski plivač Adam Peaty je dan nakon što je osvojio srebro na 100 prsno, što mu je šesta olimpijska medalja u karijeri, doznao da je pozitivan na koronavirus te se nakon nekoliko dana vratio u bazen.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter