(Hina/EPA)
Svjetski prvak u cestovnoj utrci, belgijski biciklist Remco Evenepoel smatra se spremnim za borbu u planinskim etapama sa Slovencem Primožem Rogličem na prvoj Grand Tour utrci u 2023., talijanskom Giru koji će započeti u subotu.
Evenepoel je uz Rogliča najveći favorit za ukupnu pobjedu na 106. izdanju najveće talijanske biciklističke utrke, a da je u sve boljoj formi pokazao je ovogodišnjim pobjedama na jednotjednoj utrci po Ujedinjenim Arapskim Emiratima, obranom naslova na jednodnevnom klasiku Liege-Bastogne-Liege i osvajanjem drugog mjesta na jednotjednoj utrci po Kataloniji, gdje ga je Roglič nadmašio za svega šest sekundi.
"Prošle godine sam još uvijek pomalo sumnjao da sam sposoban biti na istoj razini kao on u planinskim etapama. No, te sumnje su nestale tijekom utrke po Kataloniji, gdje smo bili jednaki na usponima", izjavio je 23-godišnji Belgijac koji je deset godina mlađi od svog najvećeg suparnika za novi Grand Tour naslov.
Prvi je osvojio na prošlogodišnjoj španjolskoj Vuelti, koju je Roglič osvajao tri godine zaredom prije Evenepoela. Bio je u konkurenciji i za četvrtu pobjedu, ali je zbog ozljeda pri padu u 16. etapi morao odustati i nije završio prošlogodišnju Vueltu.
Giro će u subotu započeti pojedinačnim kronometrom dužine 19,6 km, a biciklisti će se u još dvije etape nakon toga, devetoj i pretposljednjoj, dvadesetoj, boriti protiv štoperice. Evenepoel smatra da bi to mogla biti njegova prednost u odnosu na Rogliča, iako je Slovenac aktualni olimpijski pobjednik u toj disciplini.
"Nadam se da ću biti ravnopravan na usponima i biti bolji od njega u kronometarskim vožnjama. To je recept da ga pobijedim. On je olimpijski prvak, tako da neće biti lako", rekao je aktualni svjetski prvak u cestovnoj utrci.
Belgijac na subotnjem kronometru između Fossacesije Marine i Ortone vidi svoju priliku da odmah preuzme vodeću poziciju.
"Ako mogu uzeti ružičastu majicu, zašto ne? Želim pobjeđivati ??i u etapama", rekao je Evenpoel, a osim Rogliča, kao glavne konkurente za pobjedu u prvoj etapi spomenuo bivšeg dvostrukog svjetskog prvaka na kronometar Talijana Filippa Gannu i Švicarca Stefana Kuenga.
Drugi kronometar na ovogodišnjem Giru će biti dugačak 35 km na ravnoj trasi, a posebno izazovan bit će onaj u pretposljednjoj etapi, kad će na dionici od 18,6 km biciklisti svladati više od 1000 metara visinske razlike uspinjući se iz Tarvisija na Monte Lussari. Uspon dužine 7,3 km s prosječnim nagibom od 12,1%, koji pri vrhu ima nagib i od 22%.
"Nitko ne zna što može očekivati ??u toj etapi, osim da će biti jako teško i vrlo strmo", naglasio je Flamanac koji očekuje "brutalni treći tjedan" s nekoliko dolazaka na vrh.
Zadnji tjedan donosi tri planinske etape, s brojnim teškim usponima i planinskim ciljevima.
"Sve će se odlučiti u posljednjem tjednu. Dat ću sve od sebe na kronometarskim vožnjama, a za ostalo ću pokušati ostati zdrav i sačuvati što više energije za kraj", istaknuo je Evenepoel koji je 2021. debitirao na Giru, ali je odustao uoči starta 18. etape.
"Moja razina danas u usporedbi s onom koju sam imao 2021. je neusporediva. U to vrijeme sam imao pet tjedana priprema u nogama, a sada je iza mene pet mjeseci u kojima sam trenirao za ovaj cilj. Osjećam se bolje nego prije prošlogodišnje Vuelte", zaključio je Belgijac koji odiše samopouzdanjem.