KONTRA MIROVINSKOJ REFORMI

Od 27. travnja do 11. svibnja sindikati kreću u skupljanje potpisa: REFERENDUM PROTIV RADA DO 67. GODINE

| Autor: Tihomir PONOŠ

Sindikati po četvrti puta pokreću referendumsku inicijativu, ovaj put kako bi promijenili nedavno usvojene izmjene Zakona o mirovinskom osiguranju. Sindikati traže da se vrati prag od 65 godina starosti za punu mirovinu, dakle da ne bude 67 godina kako je sada predviđeno. Osim toga traže smanjenje penalizacije za prijevremeni odlazak u mirovinu. On sada iznosi 0,3 posto za svaki prijevremeni mjesec odlaska u mirovinu, a oni traže da bude 0,2 posto. To konkretno znači da bi osoba koja ode u prijevremenu mirovinu pet godina ranije bila penalizirana s mirovinom koja bi bila 18 posto manja, a prema prijedlogu sindikata bila bi manja 12 posto. Osim toga, sindikati tvrde da je izjednačavanje muškaraca i žena kada je riječ o propisima koji određuju odlazak u mirovinu, a time i visinu mirovine, prebrzo.

Perverzna mjera

Referendumsku inicijativu pokrenule su tri sindikalne središnjice i to Savez samostalnih sindikata Hrvatske, Nezavisni hrvatski sindikati i Matica hrvatskih sindikata. Potpisi za referendum prikupljat će se od 27. travnja od 11. svibnja. Govoreći u ime inicijative "67 je previše" predsjednik Nezavisnih hrvatskih sindikata Krešimir Sever kazao je da tri sindikalne središnjice izvršavaju obećanje dano u jesen prošle godine, u vrijeme kada se o zakonu raspravljalo, da neće odustati od stvaranja uvjeta za dostojan odlazak u mirovinu. Uz ostale, razlozi za protivljenje zakonu su i to što se u Hrvatskoj živi kraće nego u većini članica Europske unije, zdrav život u Hrvatskoj poslije 65. godine traje samo pet godina, dok je europski prosjek 10 godina, a u pojedinim zemljama traje i 15 i više godina, a u Hrvatskoj dva puta više ljudi umire od kroničnih bolesti do 65 godine nego u europskim zemljama. Sever je podsjetio da vlast u anketama ima slabu potporu građana, a referendum je prilika građanima da to i pokažu.

- Ovaj referendum je važan za sve, pa i za članove HDZ-a i SDP-a, buduće umirovljenike, kazao je Sever.

Predsjednik Matice hrvatskih sindikata Vilim Ribić naveo je da se brojne vlade članica Europske unije "izvlače" na Uniju kada donose nepopularne mjere. U ovom slučaju konstatirao je da je hrvatska Vlada ta koja je odgovorna za donošenje "perverzne mjere koja je napad na ljudsko dostojanstvo u poznim godinama, a to je napravila na savjet iz Bruxellesa". Ribić je naveo i da očekuju optužbe da je njihov zahtjev populistički. Tu je tezu unaprijed odbacio i ustvrdio da je problem elitizam koji je donio mnogo lošeg članicama Europske unije.

Generacijska nepravda

- Pravo odlučivanja treba vratiti građanima u najširem smislu. Nije riječ o populizmu, nego o humanizmu, kazao je Ribić.

Predsjednik Saveza samostalnih sindikata Hrvatske Mladen Novosel ustvrdio je da je zakonskim promjenama napravljena nepravda prije svega postojećim umirovljenicima. Promjenama zakona mladima koji tek ulaze u svijet rada poručeno je da se ne isplati ostati raditi u Hrvatskoj i ubijena im je svaka nada. Konstatirao je da je izmjene i dopune Zakona o mirovinskom osiguranju izglasala tanka većina koju čine stranački prebjezi koji su sebi upravo time što su prebjegli osigurali budućnost.

Glavna koordinatorica inicijative "67 je previše" Mirela Bojić uvjerena je u uspjeh inicijative. Zaključila je da je podrška inicijativi već sada široka, a očekuje da će i rasti. Inicijativa će od Ministarstva uprave zatražiti podatak o tome koliko točno iznosi deset posto od birača kako bi znali koliko najmanje potpisa moraju skupiti, ali očekuju da će skupiti znatno veći broj od najmanje potrebnog broja. Također će ovogodišnju proslavu Međunarodnog praznika rada iskoristiti i za dodatne akcije na prikupljanju potpisa za raspisivanje referenduma.

Sindikati su do sada tri puta pokretali referendumske inicijative i u tome su bili uspješni iako se građani ni o jednom njihovom prijedlogu nisu izjašnjavali na referendumu. U sva tri slučaja vlade su odustajale od svojih prijedloga i prije referendumskog izjašnjavanja. Vlada premijerke Jadranke Kosor odustala je od izmjene Zakona o radu, a Vlada premijera Zorana Milanovića odustala je od monetizacije autocesta i outsourcinga.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter