političke igrice

Ostanak na slobodi nije samo Dabri u interesu, a zna se i zašto

| Autor: Dražen Ciglenečki
(Snimio Robert Anić/Pixsell)

(Snimio Robert Anić/Pixsell)


Bilo je u devetogodišnjem premijerskom mandatu Andreja Plenkovića i ranije razdoblja kada je njegova Vlada počivala na podršci samo 76 saborskih zastupnika, nije ovo sada za nju novost. Ali, unatoč pozitivnim prijašnjim iskustvima, budući da je Vlada nesmetano funkcionirala i uz minimalnu većinu, to sigurno nije poželjna situacija.

Premda se u Saboru ne glasuje svaki tjedan, pa je lakše osigurati kvorum, ponekad se, kao u četvrtak, dogodi da se zbog iskrslih obveza jednog zastupnika vladajuće koalicije glasovanje mora otkazati. Bilo je toga i u vrijeme kada je dužnost premijerke obnašala Jadranka Kosor, kao i u kratkom mandatu Tihomira Oreškovića.

Za Plenkovića je politički nezgodno što se jučer nije trebalo održati neko rutinsko glasovanje, nego je predviđeno bilo da zastupnici potvrde kandidata za ministra poljoprivrede Davida Vlajčića i to u uvjetima prijetnje njegovog stranačkog kolege da će mu uskratiti potporu ako prethodno ne bude smijenjen predsjednik Uprave šuma Nediljko Dujić, na što premijer (još) nije pristao.

Tanka većina

Razumljivo je politički da oporba tvrdi da je HDZ iskoristio smrtni slučaj u obitelji svoje zastupnice Branke Juričev-Martinčev kako bi zapravo kupio dodatnih desetak dana za rješavanje slučaja Dabro.

SDP-ovac Arsen Bauk likovao je jučer komentirajući probleme parlamentarne većine.

– Nema većine, nema glasanja. Cijela priča o takozvanoj stabilnoj većini već je na prvom testu pala u vodu. Danas je jedan razlog za odgodu, vidjet ćemo koji će biti neki drugi put.

U ovom trenutku parlamentarna većina ima 75 i pol zastupnika, ova polovica je gospodin Dabro. Kolege iz HDZ-a su nervozni jer nisu dobili očitovanje Domovinskog pokreta hoće li Dabro glasati ako ne bude smjene Dujića, rekao je Bauk.

Predsjednik Sabora Gordan Jandroković uvjeravao je svoje političke protivnike da se ne zbiva ništa dramatično.

– Kolegica me zamolila da, s obzirom na smrtni slučaj u njezinoj obitelji, odgodimo glasanje i to je jedini razlog. Molim vas da izbjegnete sve ostale spekulacije, nisu primjerene. Idući tjedan se ne glasa jer je saborsko Predsjedništvo još ranije definiralo kada će zastupnici raditi.

Prvi sljedeći dan zasjedanja, 11. veljače, bit će glasanje o svim točkama, sve je vrlo jednostavno ako se želi shvatiti, rekao je Jandroković oporbenoj zastupnici Daliji Orešković, koja je uobičajeno oštrom retorikom opisivala manevriranje HDZ-a, ali i samog Dabre.

Predsjednica stranke DOSIP predmnijeva da je u pozadini svega "najbezobraznija trgovina, pogani dogovori", ali ne toliko u vezi s Hrvatskim šumama, nego Dabrinim pravosudnim statusom.

Glavni tajnik Domovinskog pokreta očito voli oružje i dijeliti snimke sebe s pištoljem ili automatskom puškom. No, neke od tih snimaka ciljano su protiv njega plasirane u javnost i sada Državno odvjetništvo obavlja izvide kako bi utvrdilo je li Dabro možda prekršio zakon.

Dalija Orešković misli da se on, svjestan da o njegovoj ruci ovisi Vlada, nastoji s Plenkovićem pogoditi za povoljniji tretman od strane DORH-a.

Nezgodna jednadžba

– Postoje razlozi da se Dabri odredi pritvor zbog mogućnosti utjecaja na svjedoke dok traju izvidi i sada on s tim ucjenjuje. Ostali građani bi na njegovom mjestu sigurno bili privedeni, ali Dabro ima privilegij da je 76. ruka u Saboru.

Dok mu se u opoziciji ne pronađe zamjena, a ima ih među nama spremnih za to, trgovat će se s Dabrom. Neka me Ivan Turudić demantira da se ovdje ne radi o utjecaju na pravosuđe. Dragi HDZ-ovci, poništili ste Hrvatsku i gadljivo je da istodobno odijevate kockasti dres, baš ste dno dna, poručila je Dalija Orešković.

Ono što je sigurno je da bi parlamentarna većina, ako bi Dabro zaista završio u pritvoru, spala na nedovoljnih 75 glasova. Iz zatvora se, naravno, ne može glasovati. Dabro bi, dakle, morao zamrznuti mandat, prepustiti ga nekom drugom iz Domovinskog pokreta.

Nevolja je, međutim, za njega da bi u tom slučaju izgubio plaću jer on, kao bivši dužnosnik, ne bi imao pravo na "3 plus 3", a kamoli na "6 plus 6", s obzirom na to da je tek položio zastupničku prisegu.

Da bi mogao aktivirati "3 plus 3", trebao bi u Saboru provesti najmanje tri mjeseca. Opet, ako bi Dabro, kada bi bio priveden, ostao zastupnik da bi zadržao plaću, riskirao bi da padne Vlada, pa bi Sabor bio raspušten, nakon čega bi on također izgubio plaću.

Jasno je zato da su i Dabro i Vlada jako zainteresirani za to da glavni tajnik Domovinskog pokreta ostane na slobodi. Njegovim eventualnim privođenjem nastupili bi gotovo nerješivi problemi za parlamentarnu većinu.

Zanimljiva parlamentarna zima

Očekuje nas zanimljiv nastavak parlamentarne zime i proljeća, do lokalnih izbora. Vladajući su na dosta toga spremni da bi ostali vladajući, a vidjet ćemo kako će završiti ovo nadmudrivanje HDZ-a i DP-a, izjavio je novinarima SDP-ov Arsen Bauk.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter