zasjedanje europskog parlamenta

Sokol: Jednak pristup lijekovima i strateška autonomija ključni su za budućnost zdravstva u EU

| Autor: Glas Istre
(Foto Ured Tomislava Sokola)

(Foto Ured Tomislava Sokola)


Na plenarnom zasjedanju Europskog parlamenta u Strasbourgu, hrvatski zastupnik doc. dr. sc. Tomislav Sokol govorio je u svojstvu koordinatora EPP-a na temu nestašica lijekova i strateške autonomije EU-a u zdravstvu.

"Nestasˇice lijekova predstavljaju sve vec´u prijetnju javnom zdravlju u EU, naročito u slabije razvijenim državama članicama. Posljedice takvih nestasˇica ukljucˇuju smanjenu kvalitetu lijecˇenja i stvaraju nejednakosti među pacijentima ovisno o zemlji u kojoj žive. U razdoblju od 2017. do 2019., obavijesti o nestašici lijekova u Uniji su se povećale za 60%, a pritom lijekovi za liječenje raka, infekcija i poremećaja živčanog sustava čine više od polovine lijekova kojih nema dovoljno, što je apsolutno nedopustivo. Nadam se da će revizija EU zakonodavstva o lijekovima pomoći u rješavanju problema sistemskih nestašica u svakom trenutku. Novim zakonodavstvom moramo poboljšati praćenje i ublažavanje nestašica lijekova, osobito onih kritičnih. Odredbe prema kojima će farmaceutska poduzeća morati brže izvješćivati o nestašicama lijekova te biti obvezna uspostaviti planove za sprečavanje nestašica generalno predstavljaju korak u dobrom smjeru, mada svakako ima prostora za poboljšanje, posebno vezano uz rokove. Pri tome je ključno da svi građani Unije imaju jednak pristup lijekovima, a ne da imamo građane prvog i drugog reda kao što je sada slučaj i svakako je neprihvatljivo" – istaknuo je zastupnik Sokol.

Nestašica lijekova u opskrbi može se pojaviti na različitim razinama opskrbnog lanca zbog niza okolnosti koje često nije moguće predvidjeti. Razlozi su složeni, od problema u proizvodnji i distribuciji, neočekivanih povećanja potražnje nakon epidemija ili prirodnih katastrofa do cijene, o čemu se odlučuje na nacionalnoj razini.

"S druge strane, sve što se događalo u posljednje tri godine pokazalo je da EU mora ozbiljno poraditi na vlastitoj strateškoj autonomiji u području zdravstva ukoliko ne želimo da netko drugi u budućnosti odlučuje o našim životima i našem zdravlju. Prije nekoliko desetljeća Europa je imala vrlo jak položaj u istraživanju i inovacijama u zdravstvu, ali je u velikoj mjeri izgubila tu prednost. Danas, unatoč nekim iznimkama, većina inovacija i inovativnih tvrtki nalazi se negdje drugdje. EU sve više zaostaje u razvoju i proizvodnji inovativnih lijekova u usporedbi s SAD-om. Ako, pored toga, uzmemo u obzir eksplozivan rast Kine, vidimo da je situacija izuzetno zabrinjavajuća i dugoročno strašno opasna." – nastavio je Sokol.

"Moramo stvoriti okruženje koje privlači, a ne stvara prepreke proizvođačima novih inovativnih lijekova, posebno u zahtjevnim područjima poput rijetkih i dječjih bolesti. To uključuje poticaje, zaštitu intelektualnog vlasništva, ali i mjere industrijske politike koje idu puno šire od samog farmaceutskog paketa o kojem u posljednje vrijeme raspravljamo. Birokratizacija i regulatorni tereti, koji su nažalost sve veći, ne smiju postati toliki da naruše temelje naše zdravstvene zaštite, smanje dostupnost lijekova i na taj način ugroze ljudske živote" – zaključio je zastupnik Sokol.

 Podsjetimo, zastupnik Sokol imenovan je izvjestiteljem EPP-a za dio reforme EU zakonodavstva o lijekovima. Reforma se sastoji od dva zakonodavna prijedloga – nove Uredbe i Direktive, koje čine regulatorni okvir EU-a za sve lijekove, uključujući i one za rijetke bolesti te za djecu. Njima se pojednostavnjuje i zamjenjuje dosadašnje zakonodavstvo o lijekovima koje se posljednji put ozbiljnije mijenjalo pred 20 godina, a Sokol će ispred EPP-a biti zadužen za formiranje stajališta Parlamenta za Uredbu.

 Više informacija o radu zastupnika dostupno je na poveznici.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter