(Foto Davor Kovačević / Nel Pavletić PIXSELL / iStock)
Zaključak Predsjedništva SDP-a o tome da, bez obzira na njegov slab osobni rejting u anketama, šef stranke Peđa Grbin ipak treba biti i kandidat za premijera na predstojećim izborima, nije kraj priče o toj dilemi.
Naime, dio Predsjedništva također misli da bi bilo bolje da se SDP protiv HDZ-a pokuša izboriti s nekim drugim kandidatom, no zasad su preglasani, ali zato uoči subotnje sjednice Glavnog odbora i dio članova toga tijela traži raspravu na tu temu.
Konkretno, jedan od članova Glavnog odbora, Tihomir Jaić iz Bjelovara, uputio je prijedlog dopune dnevnog reda pod nazivom
“Rasprava o načinu izbora kandidata SDP-a za premijerskog kandidata na predstojećim parlamentarnim izborima”.
U obrazloženju prijedloga Jaić kaže da je SDP uvijek bio predvodnik u donošenju revolucionarnih ideja u političkom spektru djelovanja, pa u skladu s tim predlaže i da idućeg kandidata SDP-a za premijera biraju svi članovi SDP-a Hrvatske, te simpatizeri koji su uvedeni u bazu podataka stranke.
Izbore bi nadgledao GONG kao neovisno tijelo, a kao kriterij predlaže određeni broj godina članstva u stanci ili slično.
– Znam da će se neki javiti da je mjesto premijera neelektivno, slažem se s tim, ali hajdemo učiniti još jedan korak k približavanju građanima, i da nastavimo biti pokret promjena, a ne klasična politička stranka koja služi za uhljebljivanje, kaže Jaić u svom prijedlogu.
Dakle, raspisali bi se izbori, svatko bi se mogao kandidirati, onda bi se sučeljavali po stranačkim podružnicama, pa bi članovi i simpatizeri u konačnici izabrali tko bi trebao biti premijerski kandidat.
Prema stranačkom statutu, ako se za to izjasni trećina članova Glavnog odbora, predsjednica Marija Lugarić morala bi ovu točku staviti na dnevni red, a naravno, da bi prijedlog o tome da se za Grbina glasa unutar članstva cijele stranke kao kandidata za premijera prošao, to bi morala podržati natpolovična većina Glavnog odbora.
S obzirom na to da je Jaić sam, kao pojedinac, poslao ovaj prijedlog, ne može se reći da će on lako proći, no u bjelovarskom SDP-u kažu da je teško i prikupljati potpise jer vodstvo Glavnog odbora ne daje članstvu na uvid sve kontakte za međusobnu korespodenciju. Stoga će se ishod vidjeti na samoj sjednici.
Osim ako se dotad nešto ne promijeni – naime, svaku sličnu inicijativu vodstvo SDP-a u Grbinovom je mandatu srezao u startu. Većina koja je započinjala ovakve unutstranačke debate uskoro je bila isključena, pa će se vidjeti hoće li do subote Jaić uopće više ostati član stranke.
Ovaj njegov prijedlog, naime, znači da bi se sutra, na sjednici Glavnog odbora javno raspravljalo o tome ima li šef stranke Peđa Grbin potporu za svoju kandidaturu na izborima kao osobe koja se javno nominirala da bude kandidat za premijera.
Grbin je to potvrdio ovih dana, rekavši novinarima: “Da, vidim se kao premijera”, ali u stranci je dosta onih koji misle da bi SDP bolje prošao da se kao protukandidat Andreju Plenkoviću pojavi netko drugi.
U tom kontekstu spominju se imena bivšeg ministra financija Borisa Lalovca, koji je to odbio, te Zvonimira Mršića.
Upravo Jaić i dio istomišljenika smatraju da bi putem izbora u stranci na kraju prošao Zvonimir Mršić, bivši čelnik Podravke i bivši gradonačelnik Koprivnice koji se povukao iz aktivne politike.
Grbin nije prvi lider ove stranke suočen s takvom inicijativom – i Davor Bernardić je na prošlim parlamentarnim izborima kao šef stranke dobio istu inicijativu, da se glasa o tome treba li on sjesti nasuprot Plenkovića.
Tada je taj prijedlog na Glavnom odboru pao, preglasan je u Bernardićevu korist, i nitko zbog toga nije bio isključen iz stranke jer je Bernardić tada sebi osigurao većinu na glasanju. Kako će postupiti Grbin, vidjet će se ovih dana.