(Snimio Milivoj Mijošek)
Nogometaši Istre 1961 u zadnjih deset prvenstvenih kola ulaze s osmog mjesta s 29 bodova. Imaju šest bodova manje od četvrtoplasiranog Varaždina, odnosno potencijalnog mjesta koje vodi u Europu, što je velika želja navijača i samih članova pulskog prvoligaša.
No, isto tako imaju pet bodova više od pretposljednje Gorice, odnosno sedam od "fenjeraša" Šibenika od kojeg su poraženi u posljednjem kolu uoči ove prvenstvene stanke. Upravo je taj ogled na Šubićevcu malo pokvario zadovoljstvo igrom i rezultatima ostvarenim u nastavu sezone, odnosno otkako je Gonzalo Garcia opet preuzeo kormilo pulskog kluba.
Krenuli su prošlog tjedna Zeleno-žuti u pripreme za ono što ih očekuje odmah po okončanju ove jedine prvenstvene stanke ovoga proljeća. Čeka ih paklen raspored. Prvo tri iznimno zahtjevne utakmice u samo osam dana. U posljednjem susretu trećeg prvenstvenog kruga u subotu će na Drosini ugostiti Osijek koji je, dakako, baš uoči ovog dvoboja konačno napravio smjenu na klupi. Umjesto Federica Coppitellija trener Osijeka je sad Slovenac Simon Rožman, nekadašnji trener Rijeke, koji će debitirati baš u Puli.
Potom slijedi za Puljane najiščekivanija utakmica ovog proljeća, polufinalni susret Kupa Hrvatske protiv Rijeke na Rujevici u srijedu 2. travnja u 20 sati, da bi već u subotu 5. travnja ovu trilogiju zaključili domaćim ogledom s probuđenim Dinamom. Nakon toga Istra 1961 gostuje u Velikoj Gorici gdje je u ovoj stanci konačno renoviran teren i potom kreće još jedan "blitzkrieg" s tri vezane utakmice oko Uskrsa. U subotu 19. travnja na Drosinu stiže Rijeka u sklopu 30. kola, potom već u srijedu 23. travnja sljedi gostovanje kod Hajduka na Poljudu, a onda u ponedjeljak 28. travnja na Drosini gostuje Slaven Belupo. Sedam utakmica u mjesec dana pri čemu će izabranici trenera Garcije igrati protiv svih članova velike četvorke i Slaven Belupa koji briljira ovog proljeća, a šlag na torti bit će ipak dva Derbija della Učka u tom razdoblju.
(Snimio Milivoj Mijošek)
Baš zbog ovako zahtjevnog rasporeda velika je šteta što proteklog tjedna urugvajski stručnjak nije imao na raspolaganju kompletnu momčad. Naprotiv, na treninzima nije bilo čak osmorice vrlo bitnih igrača. Četvorice zbog nastupa s mladim reprezentacijama svoje zemlje, Koskija, Jaganjca, Ramića i Robertssona te četvorice zbog ozljeda, Lončara, Rozića, Blagojevića i Kellera. Njihov se izostanak mogao primijetiti i tijekom prijateljskog ogleda s Primorjem iz Ajdovščine u petak na Drosini. Pobijedili su Zeleno-žuti 1:0, ali igrom nisu oduševili. Štoviše, poklonili su slovenskom sastavu par zicera koji bi u prvenstvenim susretima zasigurno bili kažnjeni golom. Vidjeli su se tom prilikom i nedostaci u izgradnji napada, odnosno u ključnim trenucima kad se dodavanjem suigrača gura u mat situaciju. Tu se najbolje vidjelo koliko nedostaje iskusni Lončar, ali i Rozić, čiji učinak Lawal zasad ne uspijeva nadomjestiti. Naravno, osjetio se i nedostatak Koskija koji se ove polusezone profilirao u jednog od najboljih stopera lige, podjednako kvalitetan u obrani i izgradnji napada.
Osim toga, pred Garcijom su još dva vrlo važna detalja. Prvo treba vidjeti kako će se rasplesti situacija oko Matea Lisice i njegovog eventualnog transfera u švedski AIK. Neizvjesnost oko nastavka karijere ipak, htio on to ili ne, utječe na raspoloženje mladog Štinjanca, koji je ovu sezonu dosad odigrao u vrhunskoj formi. Primjetno je nervozniji otakako se pojavila mogućnost tog transfera, što je i logično. Utorak je zadnji dan za transfer pa ćemo vidjeti hoće li najbolji strijelac Zeleno-žutih moći mirnije glave nastaviti sezonu u Puli, ili će nakon Beyatta postati drugi igrač za kojega će Istra 1961 ove godine dobiti odštetu. Naravno, eventualni odlazak Lisice prouzročio bi Garciji dosta problema na krilima. Kako sad stvari stoje, Lisica je puno bliži ostanku.
Drugi problem koji se pokazuje u zadnjim susretima pulskog kluba je pozicija "šestice". To je za Garciju i njegov način igre ključna pozicija, a tu još uvijek nema trajnog rješenja. Na startu prvenstva je to kratko igrao Robertsson koji je još uvijek nezreo za tu odgovornu ulogu, a potom su tu poziciju obnašali Radošević i Ćalušić. Uskoro se treninzima vraća i Blagojević i dojam je da Garcia i dalje traži optimalno rješenje. Traži igrača koji bi po profilu bio najbliži Petrusenku, odnosno igrača koji bi davao ton mirnom iznošenju lopte iz pulske trećine tijekom "build upa".
Rješenje ta dva problema mogla bi u idućih mjesec dana odigrati značajnu ulogu u rezultatima pulskog sastava. Ovo je razdoblje u kojem ćemo saznati može li se ostvariti san o premijernom izlasku pulskog kluba u Europu. Prilika je tu.