ZAGREB

Uskok predložio istražni zatvor za organizatore afere ''Fiktivni stečajevi''

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


Uskok je predložio određivanje istražnog zatvora za četvero okrivljenika u aferi ''Fiktivni stečajevi'', a oni će u četvrtak poslijepodne biti dovedeni pred suca istrage zagrebačkog Županijskog suda koji će odlučivati o zahtjevu tužiteljstva.

Uskok i policija u četvrtak su izvijestili da je nakon jučerašnjih uhićenja i pretraga, pokrenuta istraga protiv 13 hrvatskih državljana osumnjičenih za stečajne malverzacije kojima su oštetili stečajne dužnike za više od 30 milijuna kuna.

Istragom su obuhvaćeni prvookrivljeni sudac Trgovačkog suda u Zagrebu Mihael Kovačić (54), upraviteljica Zajedničke pisarnice zagrebačkog Trgovačkog suda Aleksandra Mažić (45), stečajni upravitelj Branko Petanjek (69) i Iva Petanjek (44), kćer trećeokrivljenog i također stečajna upraviteljica.

Kovačićev odvjetnik kazao je da je u Uskoku iznosio aktivnu obranu, odgovarao na pitanja i iznio svoje viđenje slučaja.

Istraga na temelju kaznenih prijava Pnuskoka i Samostalnog sektora za financijske istrage Porezne uprave Ministarstva financija provodi se nad još devet osoba među kojima su i članovi Kovačićeve obitelji, priopćio je Uskok navodeći samo dob okrivljenika.

Uskok je precizirao da je Kovačić, od svibnja 2009. do veljače 2021. kao predsjednik i sudac Trgovačkog suda u Sisku, a potom i kao sudac zagrebačkog Trgovačkog suda, zajedno s stečajnim upraviteljima Petanjek i deset drugih okrivljenika koristio svoje ovlaštenje da kao stečajni sudac odobrava isplatu novca vjerovnicima.

Pritom je Kovačić u stečajnim postupcima u kojima je bio zadužen, uz pomoć svoje stručne suradnice i nekadašnje voditeljice Ureda predsjednika sisačkog Trgovačkog suda Aleksandre Mažić, sačinjavao zaključke i naloge kojima se računovodstvu trgovačkog suda odnosno javnim bilježnicima nalaže isplata novca stečajnih dužnika, prijenos novca stečajnih dužnika s računa sudskog ili javnobilježničkih depozita na njegove privatne bankovne račune kao i na račune ostalih okrivljenika, ali i na račune većeg broja s njima povezanih osoba i tvrtki uz korištenje lažnih identiteta.

Tužiteljstvo je dodalo da su petookrivljena 67-godišnjakinja i šestookrivljena 58-godišnjakinja preuzele funkcije odgovornih osoba trgovačkih društava čiji su bankovni računi korišteni radi primitka neosnovanih isplata iz imovine stečajnih dužnika. Uz to, 67-godišnjakinja i sedmookrivljena 55-godišnjakinja su zajedno s ostalim okrivljenicima starosti 37, 50, 58 i 44 godine davali brojeve svojih bankovnih računa na koje su primali neosnovane isplate na teret stečajnih dužnika, a sve radi disperzije takvih isplata na veći broj računa kako bi osigurali kontinuitet uzimanja novca i umanjili mogućnost otkrivanja.

Trošili na nekretnine, automobile i vrijednosnice

Također se sumnja da su otac i kćer Petanjek kao stečajni upravitelji u većem broju stečajnih postupaka koristili svoja ovlaštenja raspolaganja novcem na bankovnim računima stečajnih dužnika, međutim ne radi isplate stvarnih vjerovnika i pokrivanja stvarnih troškova stečajnog postupka, već su taj novac doznačavali na račune javnobilježničkih depozita "radi daljnje razdiobe u zajedničku protupravnu korist". U nekoliko slučajeva su taj novac uplaćivali i na privatne račune okrivljenika i s njima povezanih osoba i tvrtki.

Okrivljenici i s njima povezane pravne i fizičke osobe su na taj način ostvarili protupravnu imovinsku korist od najmanje 20 milijuna kuna, dok su stečajni dužnici oštećeni za najmanje 22,5 milijuna kuna, precizirao je Uskok. Tužiteljstvo je nadodalo da je na Kovačićev račun isplaćeno najmanje 1,35 milijuna kuna, dok je u korist preostalih okrivljenika i s njima povezanih osoba i tvrtki isplaćeno najmanje 18,9 milijuna kuna.

Uskok je istaknuo da je od tog iznosa preko 10 milijuna kuna isplaćeno u korist sedam društava koja su osnovana, preuzeta ili korištena kako bi se isplatama preko njihovih računa prikrilo nezakonito porijeklo novca nezakonito isplaćenog na štetu imovine stečajnih dužnika.

Kovačića, Mažić, Ivu Petanjek i još četiri okrivljenika se tereti da su sudjelovali u prijenosu novca kojeg su ulagali u kupnju nekretnina koje su potom prenosili u korist povezanih pravnih osoba. Uz to, kupovali su i vozila te vrijednosnice radi ostvarenja dobiti, a sebi i povezanim osobama su isplaćivali i pozajmice.

Nadalje se sumnja da je Kovačić zajedno s Ivom Petanjek u jednom stečajnom postupku vjerovnicima prikrio podatak o kontinuiranim priljevima novca na račun stečajnog dužnika. Kovačić je taj novac, zajedno s Ivom Petanjek, razdijelio sa suradnicima i povezanim tvrtkama čime je oštetio stečajnog dužnika za najmanje 5,6 milijuna kuna.

Osim toga, istražitelji sumnjaju da su Kovačić kao stečajni sudac zajedno s Brankom Petanjekom kao stečajnim upraviteljem i petookrivljenom 67-godišnjakinjom, protupravno prodali nekretnine stečajnog dužnika. Kršeći odredbe Ovršnog zakona, stečajnog postupka, javne dražbe i ostalih pratećih procedura oštetili su dvije tvrtke u stečaju za više od 200.000 kuna, dok se šteta prevalila na druga dva stečajna dužnika.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter