ZAGREB

Mindfulness terapije za manje stresa u zatvorskom i policijskom sustavu

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


Prva skupina zaposlenika zatvorskog sustava, ali i Visoke policijske škole završila je edukaciju za grupne kognitivne terapije usredotočene svjesnosti (tzv. mindfulness) sa zatvorenicima, ali i zatvorskim službenicima i policajcima koji su izloženi visokim razinama stresa.

Četverogodišnju „Edukaciju službenika zatvorskog sustava za provođenje mindfulness programa'', dovršenu ovog mjeseca, provodilo je Hrvatsko udruženje za bihevioralno-kognitivne terapije (HUBIKOT), a financiralo Ministarstvo pravosuđa i uprave.

Edukacija se sastojala od radionica kroz koje su psiholozi, socijalni pedagozi i socijalni radnici uvježbavali strategije koje mogu osnažiti motivaciju za promjenom kod zatvorenika, odnosno motivaciju za uključenje u psihosocijalne tretmane i aktivno sudjelovanje u takvim tretmanima.

U HUBIKOT-u ističu da se edukacija temeljila na principima motivirajućeg intervjuiranja koji podrazumijeva specifičan stil savjetovanja u kojem osoba razmatra vlastite razloge za promjenom čime se njezina motivacija za promjenom učvršćuje te kognitivno-bihevioralne terapije (KBT) koja je znanstveno utemeljen psihoterapijski pristup na kojem se temelji većina programa tretmana u zatvorskom sustavu.

U okviru edukacije obrađivane su KBT strategije za prepoznavanje i preispitivanje disfunkcionalnih vjerovanja koje korisnici mogu imati o psihosocijalnim tretmanima, a koje negativno utječu na motivaciju za sudjelovanje u tretmanu te na njihove ishode. HUBIKOT dodaje da se u programu radilo i na osvještavanju te mijenjanju disfunkcionalnih reakcija stručnjaka na izazovne korisnike.

HUBIKOT precizira da je mindfulness meditativna praksa usmjerena na prevenciju razvoja i povrata psihičkih smetnji putem osvještavanja neugodnih osjećaja i razvijanja adaptivnijeg odnosa prema njima. Udruženje dodaje kako se kroz povećanje sposobnosti da se ostane u kontaktu s neugodnim osjećajima smanjuje potreba za štetnim ponašanjima kroz koje se pokušava neutralizirati neugodne osjećaje.

HUBIKOT-ova edukacija među prvima takve vrste u svijetu

''Primjena strategija motivirajućeg intervjuiranja kao podrške KBT-u može povećati vjerojatnost uključenja u tretman, osnažiti angažman u tretmanu, a onda i poboljšati ishode tretmana'', naglašava HUBIKOT nadodajući da su ovu edukaciju, kao jednu od prvih takvih u svijetu i prvu u Hrvatskoj, osmislile i provele HUBIKOT-ove psihologinje Dragana Markanović i Branka Bagarić.

Voditeljice radnih skupina Đulijana Badurina Sertić i Bernardica Franjić-Nađ izvijestile su kako su svi polaznici izjavili da im prakticiranje mindfulnessa pomaže u suočavanju sa stresom i poboljšanju opće psihičke i fizičke dobrobiti te da im stečene vještine pomažu u svakodnevnom životu i radu.

''Najviše od svega mi se svidjelo to što sam kroz ovaj tečaj našla svoj neformalni, ali vrlo koristan način da se uzemljim u trenutku kada mi je to najpotrebnije, da zastanem, osjetim svoje tijelo, promatram svoje misli, odmaknem se od oluje osjećaja koja me zahvati i svjesno odaberem svoju reakciju'', navela je jedna od polaznica programa.

U edukaciji je sudjelovalo 13 službenika Ministarstva pravosuđa i uprave iz zagrebačkog, riječkog i osječkog zatvora, kaznionica u Lepoglavi, Požegi, Lipovici-Popovači te Centra za dijagnostiku u Zagrebu i Odgojnog zavoda u Turopolju.

Osim ovih stručnjaka koji su educirani za ulogu voditelja grupa, u pojedinim elementima edukacije sudjelovali su i pravosudni policajci i policijski službenici koji su pripremljeni za ulogu facilitatora koji pružaju podršku provedbi grupnog treninga.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter