(Hina/EPA)
Svjedok Nikola Jaman koji je na ponovljenom suđenju, za razliku od prvog postupka, teretio Branimira Glavaša za zločine nad osječkim Srbima, kazao je da je promijenio iskaz kako bi nakon 10 godina "skinuo teret s duše".
''Nosio sam teret deset godina. Sada sam potegao pitanje moga prijatelja Đorđa Petkovića kojeg su ubili i zakopali. Tvrdili su da su ga stavili u furgon i da je on ispao iz automobila u vožnji i da je zatim pobjegao. Ja se ne ljutim na Glavaša, samo sam htio skinuti teret s duše'', izjavio je Jaman.
U verbalnom okršaju koji se nastavio i izvan sudnice Glavaš je Jamana optužio da ''svašta piše po Facebooku'', na što mu je Jaman odgovorio da ga ''može biti sram''. U prepirku se uključio i Glavašev sin Filip, ujedno i njegov odvjetnik, koji je kritizirao Jamana zbog promjene iskaza. "Deset godina ste dolazili kod nas i govorili da mu pakiraju, a onda ste promijenili iskaz", poručio je Filip Glavaš svjedoku.
Branimir Glavaš smatra da je Jaman promijenio iskaz zbog nemogućnosti da ostvari naknadu za štetu od poplava 2014. godine. ''U Petrijevcima je bila poplava i gospodin nije prijavio štetu pa nije ni dobio odštetu. Zatim je 2015. i 2016. vršio pritisak na mene da prislim Šišljagića i Kraljička da mu se isplati šteta. Jesam mu ja kriv što mu županija nije isplatila 100 tisuća kuna? Danas je lagao na sudu i za to imam svjedoka'', kazao je Glavaš.
Jedan od ključnih svjedoka na suđenju Glavašu i njegovim suoptuženicima za ubojstva i mučenje osječkih Srba ratne 1991. u utorak je izmijenio svoj raniji iskaz iz siječnja 2009. u kojem je kazao da je on, a ne Glavaš zapovijedao tzv. Zaštitnom četom.
"Ja prihvaćam da sam bio zapovjednik... ali i meni i svima nama je zapovjedao Branimir Glavaš koji je bio alfa i omega svega u Osijeku", kazao je Jaman na ponovljenom suđenju.
Tužitelj je potom Jamana podsjetio da je ranije govorio da Glavaš nije bio u zapovjednoj strukturi, a da sada govori drugačije. "Tada sam lagao, ali bio sam upozoren da je davanje lažnog iskaza kazneno djelo", odgovorio je Jaman.
Uz to, dodao je i da je lagao kada je tijekom istrage 2006. tvrdio da je za ubojstvo Čedomira Vučkovića doznao dok je bio na putu u Njemačkoj te da je Glavašu dao ideju da ''ispričaju kako je Vučković ubijen dok je pokušao napasti Glavaša''.
U svjedočenju je spomenuo i krunskog svjedoka optužbe Krunoslava Fehira koji je priznao da je pucao u Vučkovića, ali je naknadnim vještačenjem utvrđeno je preminuo od kiseline koju su mu nalijevali u grlo u garaži osječkog Sekretarijata za obranu. Jaman je rekao da Fehira nije vidio među okupljenima oko Vučkovićeva tijela te da je bio naružan puškom koju je on osobno donio iz Njemačke.
Unatoč upozorenju sutkinje Tanje Pavelin, Jaman je nakon svojeg iskazivanja prokomentirao da će ''nadživjeti Glavaša'', na što ga je Glavaš upitao ''hoće li izvršiti obećanje da će ga pokopati''. Jaman mu je uzvratio neka ga ''slobodno oko toga nazove, ako ima hrabrosti''.
Svjedočeći na prvom suđenju Glavašu u siječnju 2009. Jaman je rekao da je se Glavaš kao sekretar brinuo za nabavku logistike i da se nije miješao u zapovjedne ovlasti.
Glavaš je prigovorio istinitosti Jamanova iskaza rekavši da je iznio laži.
Novo suđenje u slučajevima 'garaža' i 'selotejp' zakazano je nakon što je Vrhovni sud početkom siječnju ukinuo odluku izvanraspravnog vijeća zagrebačkoga Županijskog suda iz ožujka prošle godine prema kojoj se ponovljeno suđenje Glavašu trebalo odvojiti od postupka njegovim suoptuženicima.
Na prvom suđenju Glavaš i ostali osuđeni su na višegodišnje za zatvorske kazne, ali je pravomoćnu presudu ukinuo Ustavni sud. Glavaš je do tada odradio i većinu osmogodišnje kazne u zatvorima u BiH gdje je otišao uoči izricanja prve presude.