(Hina/EPA)
Optužno vijeće zagrebačkog Županijskog suda u utorak je odbilo zahtjev obrane bivše ministrice Gabrijele Žalac da se kao nezakonite iz spisa izdvoje SMS poruke koje je razmjenjivala s bivšom državnom tajnicom Josipom Rimac, ali i drugi dokazi iz afere trošenja europskog novca za nabavu softvera.
Sani Ljubičić iz zagrebačkog ureda europskog javnog tužitelja (EPPO) izjavila je da je optužno vijeće prihvatilo sve argumente EPPO-a, dok je odvjetnica bivše ministrice Jadranka Sloković najavila žalbu o kojoj odlučuje Visoki kazneni sud (VKS).
Poruke iz mobitela Josipe Rimac
"Nakon odluke VKS-a optužno vijeće nastavlja sa svojim postupanjem", istaknula je Ljubičić. Optužno vijeće optužnicu europskog tužitelja u konačnici može potvrditi, odbaciti ili vratiti EPPO-u na doradu.
Tužiteljica je kazala kako je sud zauzeo stav da se radi se o zakonito provedenim, samostalnim dokazima po nalogu Županijskog suda u Zagrebu o pretrazi mobitela.
"Prema primjenjivoj sudskoj praksi koja nije sporna, ustaljena je i dugogodišnja te potvrđena u nizu odluka Vrhovnog i Visokog kaznenog suda, takvi dokazi koriste se u kaznenim predmetima i nema razloga za njihovo nekorištenje", zaključila je Ljubičić.
Među ostalim riječ je i o sms prepisci iz mobitela Josipe Rimac, optužene u drugom slučaju, a s kojom se Žalac dopisivala o softveru i spominjala osobu inicijala A.P.
Obrana, s druge strane ustraje da se "legalnim putem poruke iz spisa Rimac nisu mogle naći u spisu Žalac" te da način na koji su pribavljene predstavlja "kršenje osnovnih načela".
"Smatramo da se radi o nezakonitim dokazima i da su nezakonito izdavani nalozi u spisu Rimac. Ovo nije bila radnja u spisu Žalac jer da nije bilo ranije pokrenute istrage nikad te poruke ne bi došle u ovaj spis... Kod toga ostajemo i u tom smislu ćemo pisati žalbu", kazala je Sloković.
Optuženi da su EU i RH oštetili za više od 1,3 milijuna eura
EPPO je krajem prosinca 2022. uz bivšu ministricu regionalnog razvoja i fondova EU-a, za štetu od 1,3 milijuna eura nanesenu europskom i hrvatskom proračunu, optužio i bivšeg ravnatelja Središnje agencije za financiranje i ugovaranje (SAFU) Tomislava Petrica te poduzetnika Marka Jukića i Mladena Šimunca.
Žalac terete za zloporabu položaja i ovlasti te trgovanje utjecajem, dok su Jukić i Šimunac optuženi su za zloporabu položaja i ovlasti, a njihove tvrtke Ampelos i Micro project za poticanje na to kazneno djelo.
Europsko tužiteljstvo sumnja da je tijekom 2017. i 2018. tadašnja ministrica Žalac pokrenula postupak javne nabave informacijskog sustava za strateško planiranje i upravljanje razvojem u kojem je htjela osigurati povlašteni položaj svojim suoptuženicima i njihovim tvrtkama.
Žalac je, među ostalim, optužena da je neosnovano povećala procijenjenu vrijednost nabave te odlučila provesti pregovarački postupak bez objave javnog poziva. Tijekom tog postupka samo su tvrtke povezane s ministričinim pouzdanicima pozvane da dostave svoje ponude, no natječaj je u listopadu 2017. poništila Državna komisija za kontrolu postupaka javne.
Naposljetku, nakon provedenog otvorenog postupka javne nabave, Ministarstvo regionalnog razvoja sklopilo je kupoprodajni ugovor za nabavu informacijskog sustava s Jukićevom i Šimunčevom tvrtkom. EPPO naglašava da je odlukom bivše ministrice cijena nabave nerealno određena na 1,73 milijuna eura, iako bi realna cijena tog sustava iznosila otprilike 360.000 eura.