PANIKA ZBOG E-CIGARETA

ŽIVOT U DIMU U Hrvatskoj danas puši više od milijun ljudi, njih 200 TISUĆA KORISTI E-CIGARETE

| Autor: Ljerka Bratonja Martinović

Val smrtnih slučajeva povezanih s konzumiranjem e-tekućina u kojima su nađeni tragovi THC-a, tvari prisutne kod marihuane, potaknuli su američke vlasti da najave zabranu aromatiziranih tekućina koje se koriste za e-cigarete

Zbog više smrtnih slučajeva i vala hospitalizacija zabilježenih u SAD-u, koji se povezuju s konzumiranjem elektroničkih cigareta, američka je agencija za hranu i lijekove (FDA) upozorila na opasnost od uzimanja nestandardiziranih tekućina za e-cigarete, ili od korištenja onih s crnog tržišta ili iz kućne radinosti.

Istragom spomenutih slučajeva, FDA je utvrdila da je najveći broj pacijenata oboljelih od nepoznate plućne bolesti koristio e-tekućine u kojima se nalazio THC, psihoaktivna komponenta kanabisa i kemijski spoj naziva vitamin E acetat. U Hrvatskoj ovakvi slučajevi nisu zabilježeni, ali to ne znači da ih neće biti, osobito kod onih koji posežu za proizvodima s crnog tržišta ili pripravke mućkaju sami.

Provjereni distributeri sigurniji od domaćih »mućkalica«   / Foto Davor PUKLAVEC/PIXSELL

U SAD-u su zdravstvene vlasti najavile skoru zabranu aromatiziranih tekućina, na primjer s aromom mentola, čokolade, manga ili jagode, ne zbog štetnosti tih aroma, nego zbog njihove privlačnosti za mlade koji postaju ovisni o nikotinu u državi koja je uspješno izborila bitku protiv klasičnih cigareta. U SAD-u svaki četvrti gimnazijalac danas puši e-cigarete, dok je još lani taj postatak bio za pet postotnih poena manji. Zbog toga, svi se proizvodi s aromama, osim okusa duhana, prema najavi tamošnjih vlasti, uskoro povlače s tržišta.

Nepoznati uzrok

Jesu li korisnici e-cigareta u Hrvatskoj sigurni? Jesu ako kupuju e-cigarete i pripadajuće tekućine od provjerenih distributera i koriste ih u skladu s uputstvima, poručuju stručnjaci. Hrvatsko tržište, kao i europsko, ima daleko strožu regulativu u pogledu e-cigareta od američkog, a Hrvatska je svojim propisima još rigoroznija od prosjeka EU-a, što korisnicima e-cigareta koji se ne bave kupnjom na crno daju dodatni razlog za sigurnost proizvoda koje koriste.

- Iz onoga što se dalo pročitati u medijima vezano za spomenute slučajeve, točan uzrok oboljenja i smrti još nije ustanovljen. Pritom su e-cigarete mogle biti medij prijenosa još nepoznate tvari koja je dovela do oboljenja. Zato je pogrešno stvari pojednostaviti i proglasiti e-cigarete uzrokom što se, u mnogim medijskim istupima, dogodilo, ističe Dorja Vočanec iz Škole narodnog zdravlja »Dr. Andrija Štampar«.

Ona uvjerava da svi koji koriste provjerene proizvode nemaju razloga za brigu.

- U našoj regulativi postoji cijeli niz uvjeta u pogledu kvalitete koji moraju biti zadovoljeni da bi proizvodi uopće ušli na tržište. Eventualni propusti u provjeri tih uvjeta odnose se i na druge proizvode pa ne bih istaknula e-cigarete i tekućine za njih iznimkom u pogledu zadovoljavanja kvalitete. Mislim da su danas i sami proizvođači odgovorniji po tom pitanju, ako ni zbog čega drugog, zbog straha od gubitka potrošača, kaže dr. Vočanec. Naši građani koji e-cigarete i tekućine za njih kupuju od provjerenih distributera i koriste u skladu s uputstvima, zaključuje, nemaju razloga za brigu.

Sigurni proizvodi

I Udruga korisnika osobnih isparivača pozvala je sve korisnike e-cigareta u Hrvatskoj da koriste standardizirane proizvode, te da e-tekućine i drugu opremu nabavljaju samo na službenim prodajnim mjestima uz provjeru deklaracija. Jedino tako, upozoravaju iz udruge, mogu biti sigurni da koriste sigurne i zdravstveno ispravne proizvode.

- E-cigarete i e-tekućine moraju u Hrvatskoj imati dozvole regulatornih tijela, a pod kontrolom su sanitarne inspekcije Ministarstva zdravstva, poručuju iz Udruge korisnika osobnih isparivača, gdje procjenjuju da u Hrvatskoj e-cigarete konzumira oko 200.000 ljudi.

EU direktiva o duhanskim i srodnim proizvodima u nekoliko stavaka ostavila je prostor državama članicama da same odluče o stupnju restrikcije. Radi se o regulaciji pušenja e-cigareta na javnim mjestima, prodaji i reklamiranju e-cigareta i vidljivosti na prodajnim mjestima. Hrvatska se u sva tri segmenta odlučila za najstrožu formu, tj. potpunu zabranu, što, upozorava dr. Vočanec, onemogućava korištenje e-cigareta kao sustavnu metodu smanjenja štete.

Hrvatska, naime, za razliku od SAD-a, ima izuzetno visok udio pušača klasičnih cigareta u stanovništvu, a isto tako i visoku stopu bolesti i smrti povezanih s pušenjem. U takvim okolnostima, smatra ova stručnjakinja, krajnje restriktivna politika prema e-cigaretama nije svrsishodna jer ne pomaže smanjenju broja pušača cigareta. U SAD-u je stanje drukčije - tamo su cigarete dobrano iskorijenjene kao navika, a e-cigarete postale su atraktivan proizvod za mlade, koji njihovom konzumacijom ulaze u svijet pušača. Zato bi, smatra dr. Vočanec, bilo dobro prepoznati e-cigarete kao metodu smanjenja štete koju klasične cigarete i danas čine u Hrvatskoj.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter