Ilustracija (Foto Pixabay)
Prizore s ukrajinsko-ruske granice gledamo već neko vrijeme. Sigurno se pitate kakve veze oni imaju s iznosom na vašem računu za plin. Rusija i Ukrajina su zahladile odnose. Svađu dodatno podgrijava Amerika.
A sve je krenulo od plinske transverzale koju su Rusi trebali pustiti u pogon. Zove se Sjeverni tok 2. Njome bi plin išao direktno od Rusije u Njemačku, a potpuno zaobišao Ukrajinu.
No, Sjeverni tok 2 Rusi nikada nisu uspjeli pustiti u pogon - zbog birokratskih razloga. ''Pa su onda rekli, OK, idemo se igrati! Smanjili su za 30 posto isporuku plina prema Europi, koja je apsolutno ovisna o ruskom plinu'', pojašnjava stručnjak za energetiku Davor Štern, a prenosi Dnevnik.hr
Rješenje je smanjenje tenzija. Istodobno, Europa želi smanjiti štetne emisije. Nameti na CO2 sve su veći. Sve više elektrana prelazi s ugljena na plin. Zato je plin sve traženiji, a njegova cijena - veća, izvijestila je reporterka Dnevnika Nove TV Petra Buljan.
''Sve to ide stihijski, mislim da nema puno smisla jer su postavili ciljeve koji su nedostižni'', smatra Štern.
Ni plin ni cijena plina nisu imuni na pandemiju. Sjećate li se kako je u Kini i na Dalekom istoku pojavom prvih slučajeva koronavirusa u jednom trenutku sve stalo? Tvornice, proizvodnja, trgovina. Jednako tako sve je krenulo jače nego ikada. A za sve trebate plin.
''Kina i ostale zemlje, Japan, s obzirom na povećanu proizvodnju i ekonomiku mogu plaćati veću cijenu za derivate i plin, tako da su silom trgovačke logike ti putevi sirovina skrenuti njima'', ističe Štern.
Iako sve skupa zvuči prilično loše - evo savjeta za sve građane. ''Neka ne pribjegavaju dodatnim investicijskim zahvatima pa prelaze na nove energente jer ova cijena koja je danas na tržištu ne odražava stvarnu cijenu plina u budućnosti'', pojasnio je predsjednik Hrvatske stručne udruge za plin Dalibor Pudić.
Jer sama proizvodnja, skladištenje ili transport plina nisu poskupjeli. Cijena je, kažu naši sugovornici, umjetno napuhana. A kako se napuhala - tako će se i ispuhati.