(Hina/EPA)
Primorsko-goranska Županijska skupština u četvrtak je jednoglasno obvezala županijski Nastavni zavod za javno zdravstvo (NZZJZ) da napravi ekološku studiju utjecaja Županijskog centra za gospodarenje otpadom Marišćine na zdravlje mještana Marčelja i okolice.
Studija će se provesti radi mjerenja izloženosti faktoru rizika stanovnika u odnosu prema ostalim stanovnicima županije, nakon završetka bit će predstavljena Županijskoj skupštini, a financirat će se iz županijskog proračuna.
Vijećnici su, također jednoglasno, od Ministarstva zaštite okoliša zatražili da osigura uvjete za zatvaranje centra Marišćine i da se pronađe alternativno rješenje za zbrinjavanje otpada.
Vijećnik Mosta Josip Katalinić rekao je da centar Marišćina ima lošu i zastarjelu tehnologiju, kako se pokazalo, da je riječ i o zdravstveno opasnom projektu te da bi ga radi zaštite stanovnika trebalo zatvoriti do uvođenja sustava odvojenog prikupljanja opasnog otpada i biootpada u cijeloj županiji.
U ime skupine vijećnika zatražio je da se provede ispitivanje kojim bi se utvrdilo kolika je apsorpcija štetnih kemijskih elemenata u organizmima mještana Marčelja i okolice.
Podsjetio je, što je prije potvrđeno i iz Ekoplusa i županijskoga NZZJZ-a, da su u nekoliko radnika Marišćine pronađene granične ili povišene vrijednosti opasnih toksina. Osim toga, Ekoplus je lani, kako je rečeno na aktulanom satu sjednice, poslovao s gubitkom od 4,3 milijuna kuna.
Župan Komadina predložio je izradu zdravstveno-ekološke studije kojom bi se utvrdio utjecaj na zdravlje mještana Marčelja i okolice, a koju bi izradio NZZJZ, pa su prijedlozi usklađeni i jednoglasno prihvaćeni.
Komadina je rekao je kako treba učiniti sve da sustav bude ekonomičan i bez štetnog utjecaja na zdravlje stanovnika. Istaknuo je da je riječ o tehnologiji i sustavu koji je napravila Republika Hrvatska, a diktiralo resorno ministarstvo i Fond za zaštitu okoliša, te da jedino oni to mogu i riješiti.
Ravnatelj NZZJZ-a Vladimir Mićović rekao je da je taj zavod spreman izraditi novu stručnu studiju kako bi se utvrdile mjere zaštite i učinci pogona u Marišćini.
Mićović je uoči sjednice Županijske skupštine izjavio da u posljednja 24 sata nije bilo novih slučajeva zaraze koronavirusom te da je stanje pod kontrolom, a virus se nije proširio u bolničke sustave.
Aktivnih slučajeva, to jest oboljelih osoba je 40, od kojih je devet na bolničkom liječenju, a ostali su kod kuće u samoizolaciji te nemaju simptoma ili imaju blage simptome bolesti. Od početka epidemije covida-19 dosad je u Primorsko-goranskoj županiji 88 osoba ozdravilo od te bolesti, a jedna je umrla.