(Hina/EPA)
Hrvatski sabor izmijenio je u petak Zakon o otocima i tako omogućio da se otočanima poveća količina vode po subvencioniranoj cijeni, sa 45 na 85 kubnih metara godišnje.
Otočani koji nisu spojeni na sustav javne vodoopskrbe i vodu dobivaju vodonoscima i autocisternama, plaćat će je po cijeni jednakoj onoj na kopnu otkuda se ta voda dobiva.
Troškove prijevoza sufinancirat će Ministarstvo regionalnog razvoja. Subvencionirat će se i prijevoz vode otočnim gospodarskim subjektima koji rade u mjestima bez javnog vodovoda i to do najviše polovice troška prijevoza isporučene vode, a sukladno sredstvima osiguranim u državnom proračunu.
Zakonskim izmjenama precizira se i da su u kategoriji otočana koji imaju pravo na besplatni javni prijevoz na otoku, uz osobe s invaliditetom, i djeca s teškoćama u razvoju.
U kategoriju ne-otočana u istom se slučaju dodaju osobe s invaliditetom i djeca s teškoćama u razvoju s određenim stupnjem invaliditeta te osoba u pratnji.
Pravo na naknadu troškova vlastitog prijevoza imati će otočani - djeca s teškoćama u razvoju i osobe s invaliditetom koje ne mogu koristiti javni otočni cestovni prijevoz.
Zastupnici su izglasali i izmjene Zakona o pružanju usluga u turizmu koje će putnicima omogućiti da vaučere za otkazana putovanja zbog pandemije covida nakon ožujka prošle godine zamijene novim aranžmanom ili dobiju povrat novca.
Nakon što izmjena zakona stupi na snagu, putnici koji su dobili vaučere moći će birati žele li ugovoriti zamjensko putovanje ili će raskinuti ugovor i ostvariti pravo na povrat uplaćenog novca, i to u roku 14 dana od raskida ugovora.
Zakon je promijenjen i u dijelu koji se odnosi na profesiju turističkog vodiča. Poseban dio stručnog ispita za vodiče, koji je sada organiziran po 21 županiji, polagat će se po regijama.
Većinom glasova Sabor je u drugo saborsko čitanje uputio prijedlog zakona o gospodarenju otpadom kojim se planira od idućeg mjeseca zabraniti prodaja određenih jednokratnih plastičnih proizvoda (slamki, pribora za jelo i sl.), a od 1. siječnja iduće godine i laganih plastičnih vrećica za nošenje.
U drugo čitanje poslan je i zakon o tržištu električne energije kojim se želi potaknuti proizvodnju iz solara na kućama građana. Također je prihvaćeno izvješće o robnim zalihama za 2019.