ZAGREB

Petir: S vodom postupati odgovorno

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


U povodu Svjetskoga dana voda 22. ožujka predsjednica saborskog Odbora za poljoprivredu Marijana Petir uputila je čestitku svima koji brinu o očuvanju vode i vodnih resursa, poručivši kako s vodom treba postupati odgovorno.

"Vrednujući bogatstvo svih vodnih izvora važno je s vodom postupati odgovorno, promišljajući pri tome i o potrebama budućih generacija", navodi Petir.

Voda je, ističe, najvrjedniji resurs i treba biti dostupna svima, jer bez vode nema života, a pravo na život je temeljno ljudsko pravo.

Kako bi istaknula značenje vode, uputila je i na odobrenje kojim je Europski Parlament krajem 2020. dao podršku dogovoru s državama članicama EU o reviziji Direktive o vodi za piće usmjerenoj poboljšanju kvalitete vode iz vodovoda u cijeloj Uniji.

Ta je Direktiva, napomenula je, rezultat prve uspješno provedene europske građanske Inicijative "Pravo na vodu" koju je i ona podržala kao hrvatska zastupnica u Europskom parlamentu.

Europska komisija bi do 2022. godine trebala izraditi popis tvari i spojeva, među kojima su i lijekovi, endokrini disruptori i mikroplastika, koji izazivaju zabrinutost javnosti i znanstvene zajednice, i pratiti te tvari u vodi.

"Poboljšanje kvalitete vode iz vodovoda trebalo bi potaknuti europske građane da umjesto flaširane koriste vodu iz slavine. Države članice trebale bi osigurati besplatnu opskrbu vodom u javnim zgradama, a restorane, kantine i druge ugostiteljske objekte poticati da nude vodu iz slavine besplatno ili uz nisku naknadu", istaknula je Petir.

Godišnja ušteda od 600 milijuna eura

Prenosi i istraživanje Komisije koje je pokazalo kako bi smanjenje potrošnje flaširane vode pomoglo europskim kućanstvima da uštede više od 600 milijuna eura godišnje.

"Iako je Hrvatska treća po potrošnji vode iz slavine u EU, a prva po zalihama pitke vode, provedba nove Direktive o vodi za piće prilika je za poboljšanje pristupa vodi za sve naše stanovnike, ali i za podizanje kvalitete vode iz vodovoda", rekla je Petir.

Navodi i procjenu da se u Hrvatskoj 87 posto građana opskrbljuje vodom iz javnih vodovoda, ostali putem lokalnih vodovoda, bunara i izvora.

"Vodoopskrbni sustav bilježi visoke gubitke vode, a neke ruralne sredine još uvijek nemaju dostupnu pitku vodu te je to prioritetno pitanje koje treba rješavati", ističe Petir, čiji su izjavu priopćenjem prenijeli iz Hrvatskog sabora.

Svjetski dan voda obilježava se 22. ožujka, ove godine pod sloganom "Cijenite vodu".

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter